Beko CCFM3571W Frost Free 54cm Fridge Freezer in White
- Warranty 1 Year
- Energy RatingF
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8690842396199
Beko Frost Free Fridge Freezer with Freezer Guard in White (CCFM3571W)
Stock up on all your food essentials with ease, thanks to this Beko freestanding fridge freezer. The CCFM3571W is exclusive to Euronics and Agent stores, so you won’t be able to find it anywhere else.
- Frost Free (There is no need to manually defrost the freezer)
- Freezer Guard
- Adjustable Glass Shelves
Fridge Freezer Storage
On top of the Beko CCFM3571W, you’ll find a fridge compartment with a multitude of storage options. Three adjustable glass shelves give you the flexibility to change their height, so you can accommodate foods of different shapes and sizes. You’ll also find a salad bin to keep vegetables fresh and crisp, while the three door balconies will hold orange juice, milk cartons, condiment bottles and more, securely.
Are you a fan of a midnight snack? Then make use of the refrigerator’s LED light to illuminate its contents, helping you access items quickly and easily. This lighting uses energy more efficiently than standard bulbs, and is a brighter form too.
In the freezer section of this Beko model, there are three clear drawers to help you organise a range of frozen items, from meat joints and bread, to desserts and fruit. With the four star freezer rating, you can store food safely for up to a year, and at temperatures as low as -18°C.
Beko Cooling Technology
The CCFM3571W comes with a frost free freezer, which prevents ice from taking up much-needed storage space. As a result, you can say goodbye to manually defrosting this compartment of your appliance.
You’ll also find exclusive Freezer Guard technology, which keeps food frozen, even when outside temperatures reach as low as -15°C. The result? Combined with its freestanding design and reversible doors, this Beko fridge freezer gives you the freedom to place it anywhere in your home.
Coming in a fresh white colour, the freestanding CCFM3571W will store all of your chilled and frozen items flexibly. Order this Beko fridge freezer today.
| Brand Name | Beko |
| Weight (Approximate) | 58.5 kg |
| Door Handles | Integrated Flush Handles |
| Manufacturer | Beko PLC |
| Height | 170.8 cm |
| Colour | White |
| Width | 54 cm |
| Depth | 57.4 cm |
| Energy Efficiency Class | F |
| Installation Type | Freestanding |
| Defrost Type | FRIDGE: Auto Defrost FREEZER: Frost Free |
| Net Refrigerator Capacity - ltrs | 175 Ltrs |
| Net Freezer Capacity - ltrs | 76 Ltrs |
| Number of Refrigerator Shelves | 4 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Colour of Drawers | Clear |
| Reversible Doors | Yes |
| Lighting Type | LED |
| Climate Class | SN-ST |
| Star Rating | 4 Star |
| Noise Level (dB(A) re 1 pW) | 38 (dBA) |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Shipping Height | 176.5 cm |
| Shipping Width | 57.5 cm |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Additional Information | Freezer Guard LED Lighting |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Features | Frost Free |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Manufacturer | Beko |
|---|---|
| Model Number | CCFM3571W |
| Energy Rating | F |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |



