Beko CIMY91X Aeroperfectâ Cimy91x 60Cm Built In Recyclednetâ® Single Multi- Function Oven - Stainles
✔ Delivery in 1 to 3 working days
- Warranty 1 Year
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8690842386725
Beko CIMY91X AeroPerfecta, CIMY91X 60cm Built In Recycled Net® Single Multi- function Oven
This large capacity, single fan oven from Beko has been designed with families in mind. Featuring a variety of cooking programmes and easy-clean features, meal preparation and the clean-up afterwards will be simpler than ever.
As the CIMY91X is an exclusive model, you will only be able to buy it at Euronics and Agent stores.
Multi-function Cooking
With five shelf slots and a 73 litre capacity, the Beko built-in CIMY91X gives you ultimate flexibility to release your inner chef. You’ll also find a new air circulation system, which cooks your meals quicker and more evenly. Discover five different functions on this Beko single oven, such as:
Bottom Heating
Conventional Cooking
Electric Grill
Fan Assisted Cooking
Low Grill with Fan
The innovative touch screen LED display makes programme selection simple and to help you monitor your crafted delicacies, there’s also a bulb light in the oven’s cavity.
If you’re a fan of healthier cooking, or need to give a dish that browning finish, then you’ll be pleased to know that the CIMY91X has an integrated grill. A full size enamel cooking tray with an internal grill rack is included, as well as two wire shelves, so you can start cooking up a storm in no time.
Revamped Oven Design
Beko has included a range of new design elements on this single fan oven, such as the knob, handle, display, and décor. Take your culinary adventures to a stylish new level with its stainless steel finish, and build into your kitchen units for a seamless look.
No-one enjoys cleaning the oven, but the CIMY91X will make this experience smooth and hassle-free. Featuring an enamel side lining and catalytic back wall, cooking grease is absorbed and odours are reduced. The double-glazed glass door is also removable, in case you need to give it a deeper clean.
With an ‘A’ energy rating, this Beko single fan oven will reduce the impact on both the environment and your wallet. Buy the integrated CIMY91X at Chapmans today.
| Manufacturer | Beko |
|---|---|
| Model Number | CIMY91X |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour | Stainless Steel |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.4cm x 56.7cm |
| Removable Door | Yes |
| Net Main Oven Capacity | 73 L |
| Oven Lining Type - Back | Catalytic |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | 1 |
| Number of Shelves | 5 |
| Type of Grill/Griddle | Integral Full width variable grill with recessed grill element |
| Width (cm) | 59.4 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 32 kg |
| Shipping Height | 65.5 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Smart Connect | No |
| Smart | No |
| Control Type | Touch Control |
| Display Type | LED Digital |
| Door Type | Glass - Double Glazed |
| Door Material | Double Glazed Glass |
| Depth | 56.7 cm |
| Additional Information | Conventional Cooking, Bottom Heating, Electric Grill, Low Grill with Fan, Fan Assisted Cooking |
| Cleaning | Steam Cleaning |
| Bluetooth | No |
| Interior Light Type | Bulb |
| Key Feature 2 | Large Oven Capacity (Ideal for families) |
| Key Feature 1 | Single Multifunction Oven with LED timer |
| Key Feature 3 | New design elements (display, Knob, handle & decor) |
| Main Oven capacity (Litres) | 73 Ltrs |
| Height (cm) | 59.5 cm |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Features | Single Multifunction Oven with LED timer, Large Oven Capacity (Ideal for families), New design elements (display, Knob, handle & decor) |
| Electrical connection | Electric |
| Energy Rating | A |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | true |



