Blomberg GGRN655W 60cm Double Oven Gas Cooker with Gas Hob - White
✔ Delivery in 1 to 3 working days
- Warranty 3 Years
- Manufacturer Guarantee3 years
- EAN8690842699207
Blomberg GGRN655W 60cm Double Oven Gas Cooker with Gas Hob - White
Available in a white design, the GGRN655W will help you bake, grill, and fry to your heart’s content. Roast your Sunday joint and accompaniments in the main gas oven which is ideal for preparing multiple dishes. You’ll find 72L of net space and five slots in this cavity, as well as three wire shelves and a grill pan set included, so you can get your chef’s hat on straightaway. Thanks to four efficient gas burners, and a conventional full-width grill, you’ll have everything you need. And, with easy grip dial and touch control with a white LED display, running the kitchen mealtimes has never been easier.
Order yours from Chapmans today
Additional Information 72L Main oven capacity, 32L Secondary oven capacity
Features 104L total capacity
4-burner gas hob
Touch control white LED
Product Type Cooker
Design Elements
Colour White
Colour Group White
Removable Door Yes
Dimensions & Weight
Depth 60 cm
Height 90 cm
Shipping Depth 70 cm
Shipping Height 102.5 cm
Shipping Weight 64 kg
Shipping Width 66 cm
Weight 60.2 kg
Width 60 cm
Efficiency & Standard
Certifications & Standards CE-UKCA
Energy Efficiency Class A
Energy Efficiency Class (Main Oven) A+
Energy Efficiency Class (Secondary Oven) A
Load & Capacity
Net Main Oven Capacity 72 L
Net Top Oven Capacity 32 L
Display
Display Screen Type LED
Product Type
Main Oven Type Gas
Oven Type Double
Product Category Group White Goods
Secondary Oven Type Gas
Additional Information
Warranty/Guarantee 3 Year Guarantee
Warranty Redemption Information Warranty must be registered within 90 days at https://www.blomberguk.com/support/register
White Goods Features
Cooking Element 1 Power 1 kW
Cooking Element 2 Power 2 kW
Cooking Element 3 Power 2 kW
Cooking Element 4 Power 2.9 kW
Electronic Clock/Timer Yes
Hob Element Type Gas
Interior Light Type Circular
Number of Cooking Elements 4
Number of Ovens Double
Number of Shelves 3
Oven Lining Type - Back Enamel
Oven Lining Type - Sides Enamel
Secondary Oven Features Conventional top oven with full width grill
Type of Grill/Griddle Full Width Grill
Oven Lining Type Enamel
Safety Features
Flame Safety Device Yes
Installation Guide
Levelling Legs Yes
Accessories
Oven Accessories 3 Wire Shelves
Grill Pan Set
Programmes & Functions
Control Type Touch Control
| Manufacturer | Blomberg |
|---|---|
| Model Number | GGRN655W |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Cooker |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Product Range | Gas Cookers |
| Product Dimensions | 90cm x 60cm x 60cm |
| Removable Door | Yes |
| Net Top Oven Capacity | 32 L |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 72 L |
| Oven Accessories | 3 Wire Shelves, Grill Pan Set |
| Oven Type | Double |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | Double |
| Number of Shelves | 3 |
| Type of Grill/Griddle | Full Width Grill |
| Width | 60 cm |
| Weight | 60.2 kg |
| Shipping Weight | 64 kg |
| Shipping Height | 102.5 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Secondary Oven Type | Gas |
| Secondary Oven Features | Conventional top oven with full width grill |
| Cooking Element 2 Power | 2 kW |
| Cooking Element 1 Power | 1 kW |
| Cooking Element 3 Power | 2 kW |
| Cooking Element 4 Power | 2.9 kW |
| Control Type | Touch Control |
| Display Screen Type | LED |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | 72L Main oven capacity, 32L Secondary oven capacity |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Interior Light Type | Circular |
| Key Feature 2 | 4-burner gas hob |
| Key Feature 1 | 104L total capacity |
| Hob Element Type | Gas |
| Main Oven Type | Gas |
| Levelling Legs | Yes |
| Key Feature 3 | Touch control white LED |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A+ |
| Features | 104L total capacity, 4-burner gas hob, Touch control white LED |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Height | 90 cm |
| Flame Safety Device | Yes |
| Energy Rating | A+ |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | true |



