Blomberg LRF854311W 8kg/5kg 1400 Spin Washer Dryer - White
✔ Delivery in 1 to 3 working days
- Warranty 5 Years
- Washing Capacity8kg
- Drying Capacity5kg
- Spin Speed1400
- SmartYes
- No. of Programs15
- Sensor DryingYes
- Quick WashYes 14 min
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8690842679940
Blomberg LRF854311W 8kg/5kg 1400 Spin Washer Dryer - White
Featuring a range of programmes and innovative technology, ease the load with this Blomberg freestanding washer dryer. Exclusive to Euronics and Agent Stores, you won’t be able to find this brilliant model anywhere else. Use the RapidFinish option to wash and dry 5kg of laundry in less than three hours. Or, wash and dry five shirts in just 55 minutes- perfect for those last-minute outfit dramas. You can even take advantage of the shorter wash function which reduces cycle times for added flexibility. Save up to 35% of energy with SpinSave technology. It works by effectively dissolving detergent for easier cleaning on your most frequently used programmes. What’s more, the LRF854311W features clever sensors which monitor the moisture levels in the drum and stop the cycle when the desired dryness level has been reached.
Order yours from Chapmans today
Certifications & Standards CE_VDE_UKCA
Energy Efficiency Class D
Noise Level - Spinning 75 dB
Quick Wash Time 14 min
Quick Wash Time (Full Load) 28 min
Spin-drying Efficiency Class B
Spin Speed 1400
Washing Performance Class A
Water Consumption 47 L
Design Elements
Built-in Water Heater Yes
Colour White
Colour Group White
Installation Guide
Installation Type Freestanding
Water Supply Cold
Dimensions & Weight
Depth 57 cm
Depth with Door Open 104.82 cm
Door Opening Angle 170˚
Height 85 cm
Shipping Depth 59 cm
Shipping Height 88.5 cm
Shipping Weight 65 kg
Shipping Width 65 cm
Size of Porthole 34 cm
Weight 64 kg
Width 60 cm
Product Type
Product Category Group White Goods
Programmes & Functions
Control Type Dial
No. of Programmes 15
Programmes Drying Yes
Programmes Washing Yes
Start Delay Option Yes
Temperature Control Yes
Delay Timer Yes - 24hrs
Additional Information
Warranty/Guarantee 3 Year Guarantee + 2 Year Warranty (Redemption Required)
Warranty Redemption Information To activate this promotion you MUST register the product within 90 days of purchase at blomberguk.com/register. The standard 3 year manufacturers guarantee will then be extended to 5 years, free of charge
General
Additional Information SpinSave: Save up to 35% of energy with SpinSave technology. It works by effectively dissolving detergent for easier cleaning on your most frequently used programmes
RapidFinish washes and dries 5kg of laundry in less than three hours
Sensor programmes automatically stop at the desired dryness level
Wash and dry up to 5 shirts in 55 minutes
Shorter Wash function - reduces programme durations at the touch of a button
Features RapidFinish
Sensor programmes
Shorter Wash function
Product Type Washer Dryer
Load & Capacity
Drying Capacity 5 kg
Washing Capacity 8 kg
White Goods Features
Automatic Load Recognition Yes
Digital Inverter Motor Optima Inverter Motor
Height Adjustment Yes
Quick Wash Option Yes
Safety Features
Child Lock Yes
Out of Balance Protection Yes
Display
Built-in Display Yes
Display Screen Type LED
Connectivity
Smart Connect Yes
| Manufacturer | Blomberg |
|---|---|
| Model Number | LRF854311W |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washer Dryer |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Product Range | Freestanding Washer Dryers |
| Programmes Washing | Yes |
| Programmes Drying | Yes |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 57cm |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time (Full Load) | 28 min |
| No. of Programmes | 15 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Width | 60 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 64 kg |
| Washing Performance Class | A |
| Warranty Information | warranty must be registered within 90 days at https://www.blomberguk.com/support/register |
| Water Supply | Cold |
| Shipping Weight | 65 kg |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Size of Porthole | 34 cm |
| Shipping Depth | 59 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Spin Speed | 1400 |
| Spin-drying Efficiency Class | B |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Dial |
| Display Screen Type | LED |
| Door Opening Angle | 170° |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Depth with Door Open | 104.82 cm |
| Depth | 57 cm |
| Digital Inverter Motor | Optima Inverter Motor |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Certifications & Standards | CE_VDE_UKCA |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Display | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 2 | Sensor programmes |
| Key Feature 1 | RapidFinish |
| Height Adjustment | Yes |
| Key Feature 3 | Shorter Wash function |
| Features | RapidFinish, Sensor programmes, Shorter Wash function |
| Drying Capacity | 5 kg |
| Height | 85 cm |
| Energy Rating | D |
| Quick Wash | Yes 14 min |
| Sensor Drying | Yes |
| Smart | Yes |
| No. of Programs | 15 |
| Washing Capacity | 8kg |
| Drying Capacity | 5kg |
| Spin Speed | 1400 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | true |



