Blomberg LWI284420 8kg 1400 Spin Integrated RecycledTub Washing Machine
- Warranty 5 Years
- No. of Programs15
- Quick WashYes 14 min
- Spin Speed1400
- Washing Capacity8kg
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8690842677502
Blomberg LWI284420 8kg 1400 Spin Integrated RecycledTub Washing Machine
As an integrated washing machine with an 8kg capacity and 1400 spin speed, the Blomberg LWI284420 will make your laundry routine a breeze. Exclusive to Euronics, you won’t be able to buy this appliance anywhere else. Thanks to the Optima Inverter motor, you’ll enjoy a reliable, more energy-efficient, and quieter machine, making it perfect for homes with children. When time is tight, the Fast Full Load cycle will clean a full load in just 28 minutes. Or, choose the Steam Refresh option to reduce creases and your ironing pile. What’s more, this model is Wi-Fi-connected, so you can control your machine from your smartphone.
Order yours from Chapmans today
Features Optima Inverter Motor
Fast Full Load program
Steam Refresh
Product Type Washing Machine
Installation Guide
Installation Type Built In
Water Supply Cold
Dimensions & Weight
Depth 55 cm
Door Opening Angle 150˚
Height 82 cm
Shipping Height 87 cm
Shipping Width 65 cm
Size of Porthole 34 cm
Width 60 cm
Product Type
Product Category Group White Goods
Programmes & Functions
Add Laundry Feature Yes
Control Type Dial
No. of Programmes 15
Start Delay Option Yes
Steam Function Yes
Temperature Control Yes
Delay Timer Yes
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Years Guarantee
Warranty Redemption Information Guarantee must be registered within 90 days at https://www.blomberguk.com/support/register
White Goods Features
Automatic Load Recognition Yes
Digital Inverter Motor Optima Inverter Motor
Height Adjustment Yes
Quick Wash Option Yes
Spin Performance Class B
Load & Capacity
Load Capacity 8 kg
Efficiency & Standard
Annual Energy Rating(kWh) 47 kWh
Annual Water Usage 47 L
Certifications & Standards CE_VDE_UKCA
Energy Efficiency Class A
Noise Level - Spinning 68 dB
Power Consumption 2200 W
Quick Wash Time 14 min
Spin Speed 1400
Spinning Efficiency Class B
Water Usage on Standard Wash (litres) 47 L
Design Elements
Colour Group Not applicable (Built In)
Safety Features
Child Lock Yes
Out of Balance Protection Yes
Display
Display Screen Type LED
Connectivity
Smart Connect Yes
Wi-Fi Yes
| Manufacturer | Blomberg |
|---|---|
| Model Number | LWI284420 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Product Range | Integrated Washing Machines |
| Product Dimensions | 82cm x 60cm x 55cm |
| Power Consumption | 2200 W |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Noise Level - Spinning | 68 dB |
| No. of Programmes | 15 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Width | 60 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 47 L |
| Water Supply | Cold |
| Shipping Height | 87 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Size of Porthole | 34 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Steam Function | Yes |
| Spin Performance Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Dial |
| Display Screen Type | LED |
| Door Opening Angle | 150° |
| Delay Timer | Yes |
| Depth | 55 cm |
| Digital Inverter Motor | Optima Inverter Motor |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 47 kWh |
| Certifications & Standards | CE_VDE_UKCA |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Built In |
| Key Feature 2 | Fast Full Load program |
| Key Feature 1 | Optima Inverter Motor |
| Height Adjustment | Yes |
| Key Feature 3 | Steam Refresh |
| Features | Optima Inverter Motor, Fast Full Load program, Steam Refresh |
| Height | 82 cm |
| Washing Capacity | 8kg |
| Spin Speed | 1400 |
| Quick Wash | Yes 14 min |
| No. of Programs | 15 |
| Energy Rating | A |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |



