Bosch GUD15AFF0G Built Under 106 Litre Freezer
- Warranty 2 Years
- ColourWhite
- Energy RatingF
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242005132751
Bosch Serie6 Built Under 106 Litre Freezer (GUD15AFF0G)
The freezer with 3 transparent freezer drawers and SuperFreezing which freezes new items placed inside even faster.
- An audible alarm system signals the door is open
- SuperFreezing: Protects frozen food from defrosting.
Alarm
The alarm system signals a sound or light when the door is not closed properly
Protects frozen food from defrosting.
Adding new food to the freezer raises the internal temperature, which can result in defrosting and a loss of flavour. The SuperFreezing function ensures that new food is frozen quickly and thereby prevents the other content inside the freezer from defrosting. Appliances with an automatic freezing function return to normal operation once the required temperature is reached, in order not to waste energy. As a result, frozen food keeps its flavour, even when new food is being added.
| General | |
| Width of the product (mm) | 598 mm |
| Height of the product (mm) | 820 mm |
| Sum of volume of frozen compartments (EU 2017/1369) | 106 l |
| Average annual energy consumption in kilowatt hour per year (kWh/a) (EU) 2017/1369 | 224 kWh/annum |
| Temperature for freezer | analogue |
| Airborne acoustical noise emissions (EU 2017/1369) | 38 dB(A) re 1 pW |
| Door hinge | Right reversible |
| Light | No |
| Length of electrical supply cord (cm) | 230 cm |
| Included accessories | 1 x ice cube tray |
| Construction type | |
| Construction type | Built-under appl integratable |
| Cold appliance | Isobutane |
| Number of compressors | 1 |
| Type of control | mechanical |
| Number of independent cooling systems | 1 |
| Installation type | Built-under |
| Size and weight | |
| Depth of the product | 548 mm |
| Height of the product (mm) | 820 mm |
| Net weight (kg) | 36.751 kg |
| Width of the product (mm) | 598 mm |
| Comfort | |
| Included accessories | 1 x ice cube tray |
| Type of control setting and signalling devices | Indicat standard freezing opt. Super setting for freezer Temperature for freezer Warning function freezer sect. Warning signal door open Warning signal for malfunction Yellow indic continuous operat. |
| Lockable door | No |
| Fast freezing switch | |
| Warning signal / malfunction | visual and audible |
| Warning signal door open | Fridge |
| Airborne acoustical noise emission class (EU 2017/1369) | C |
| Connection | |
| Connection rating (W) | 90 W |
| Length of electrical supply cord (cm) | 230 cm |
| Current (A) | 13 A |
| Frequency (Hz) | 50 Hz |
| Plug type | GB plug |
| Voltage (V) | 220-240 V |
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | GUD15AFF0G |
| Energy Rating | F |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

