Bosch KGN362WDFG 60cm Frost Free Fridge Freezer - White
Available for purchase please phone for delivery date on 01384 566497
- Warranty 2 Years
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242005281640
Bosch KGN362WDFG 60cm Frost Free Fridge Freezer - White
Featuring NoFrost technology, you’ll never have to worry about ice build-up again with the KGN362WDFG fridge freezer from Bosch. As this is a freestanding model, you can place it anywhere in your home from the kitchen to a utility room.
Keep Food Fresh
The VitaFresh XXL Pro 0°C food preservation system has humidity control, which means you can safely keep your meat, fish, fruit, and vegetables fresher for longer.
Control the temperature of fridge and freezer compartments independently with separate cooling systems. Useful for preventing odour transfer and maintaining ideal food conditions. There’s even a MultiAirFlow system, which ensures even cooling throughout the compartments. The system creates constant air circulation on all levels, to help food retain its flavour.
The SuperCooling function on the KGN362WDFG will rapidly cool the appliance after a large amount of food has been placed inside. This feature is particularly useful after you’ve just done your weekly shop.
Family Appliance
With a total net capacity of 321 litres, there’s plenty of room for the whole family’s food. Four glass shelves and one salad bin provide enough space to keep everything organised. And, you can even adjust three of the shelves to accommodate larger or bulky items. Four door balconies and one wire shelf are also included on the KGN362WDFG.
The freezer compartment has a four-star freeze rating, so you can safely store food for up to 12 months. This model features three clear drawers, so you can easily see all your frozen food at a glance.
With Perfect Fit, you can place your fridge right next to walls and other appliances to save space. This gives you more flexibility as to where you place your appliance. There’s an LED internal light in the fridge, so you can grab the things you need. What’s more, you’ll have 14 hours of storage in the event of a power failure.
Available in a clean, white finish, the Bosch KGN362WDFG fridge freezer will keep your food fresh. Add one to your basket at Chapmans today.
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Model Number | KGN362WDFG |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Colour | White |
| Product Dimensions | 186cm x 60cm x 66.5cm |
| Removable Door | No |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 35 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 218 L |
| Net Total Capacity | 321 L |
| Net Freezer Capacity | 103 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Third Rack Installed | No |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 62.9 kg |
| Shipping Height | 192.5 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 78 cm |
| Smart Connect | No |
| Storage Compartment | No |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 14 hr |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Split | 60/40 |
| Star Rating | 4 |
| Display Type | Digital |
| Door Handles | Recessed |
| Door Alarm | Yes |
| Defrost Type | Frost Free |
| Depth | 66.5 cm |
| Digital Inverter Compressor | No |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Additional Information | Safety Glass Shelves, Transparent Drawers, Super Cool Function, Bottle Rack & Shelf, Ice Cube Tray, Temperature Adjustable Freezer, Malfunction Warning Signal, Right Hand reversible Door hinge, 199 (kWh)Annual Energy Consumption |
| Child Lock | No |
| Bluetooth | No |
| Built-in Water Heater | No |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 2 | Auto Defrost |
| Key Feature 1 | Multi Air Flow Technology |
| Key Feature 3 | Internal Controls |
| Height (cm) | 186 cm |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Multi Air Flow Technology, Auto Defrost, Internal Controls |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 9.5 kg |
| Energy Rating | D |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |



