Bosch KIN85NSF0G 50:50 Frost Free Integrated Fridge Freezer
- Warranty 2 Years
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242005244911
Bosch Serie2 NoFrost 50/50 Integrated Fridge Freezer with Freezer at Bottom and Sliding Hinge (KIN85NSF0G)
- MultiBox XXL: extra-large drawer for your fruit and vegetables. EcoAirflow: optimal air circulation and a constant temperature level in the cooling area. LED lights bring a completely new lighting concept to fridges SuperFreezing: Protects frozen food from defrosting. NoFrost: never defrost again, thanks to perfect protection from ice formation - that saves time and effort.
More space for your fresh foods.
Storing vegetables and fruit has never been so easy. The MultiBox XXL offers ample space for your fresh food. Perfect for when you want to stock up on extra salad, or chill a watermelon for your next picnic in the park.
Constant temperature for more freshness.
Uneven temperatures in your fridge can affect the flavour and longevity of your food. With EcoAirflow, the humidity and temperature are distributed evenly, so your food will stay fresher for longer.
Keeps the contents of your fridge in the spotlight.
LED lights bring a completely new lighting concept to fridges, guaranteeing even, glare-free interior illumination. LED lights use less electricity than conventional fridge lights and last an (appliance) lifetime.
Protects frozen food from defrosting.
Adding new food to the freezer raises the internal temperature, which can result in defrosting and a loss of flavour. The SuperFreezing function ensures that new food is frozen quickly and thereby prevents the other content inside the freezer from defrosting. Appliances with an automatic freezing function return to normal operation once the required temperature is reached, in order not to waste energy. As a result, frozen food keeps its flavour, even when new food is being added.
Never defrost your fridge again.
Defrosting a fridge by hand can be very annoying and time-consuming. Thanks to our new fridges with NoFrost, you can easily remove this task from your to-do list for good. Unlike in conventional fridges, the air humidity in a NoFrost fridge is permanently collected in a central chiller unit, which automatically defrosts on a frequent basis. The resulting condensation is simply channelled outside out of the fridge, where it then evaporates. This way, NoFrost permanently keeps your fridge free of not only ice, but also the need for manual defrosting.
| General | |
| Main colour of product | N/A |
| Door hinge | Right reversible |
| Door panel options | Not possible |
| Hinge type | Follow-door |
| Door handle type | no handle |
| No wall distance | No |
| Never defrost again with Full NoFrost | Yes |
| superFreezing | Yes |
| Type of controls | Super setting for freezer Temperature display fridge Warning signal door open |
| Energy Efficiency Class | F |
| Average annual energy consumption in kilowatt hour per year (kWh/a) | 298 kWh/annum |
| Sum of volume of chill compartments | 150 l |
| Sum of volume of frozen compartments | 99 l |
| Airborne acoustical noise emissions | 39 dB(A) re 1 pW |
| Airborne acoustical noise emission class | C |
| Included accessories | 3 x egg tray 1 x ice cube tray |
| Size and weight | |
| Dimensions | 1772.0 x 541.0 x 548.0 mm |
| Minimum height for installation | 1,775 mm |
| Maximum height for installation | 1,775 mm |
| Minimum width for installation | 560 mm |
| Maximum width for installation | 560 mm |
| Depth for installation | 550 mm |
| Net weight | 50.982 kg |
| Cooling | |
| Number of shelves in fridge compartment | 3 |
| Number of Adjustable Shelves in fridge | 2 |
| No. of egg racks | 3 |
| Number of Door Bins - Refrigerator | 2 |
| Freezing | |
| Star Rating | 4 |
| Storage Period in Power Failure (h) | 10 h |
| Freezing drawers (Stck) | 4 |
| Number of freezing flaps (Stck) | 0 |
| No. of ice cube trays | 1 |
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Model Number | KIN85NSF0G |
| Energy Rating | F |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


