Bosch KIN86VSF0G 60:40 Frost Free Integrated Fridge Freezer
Available for purchase please phone for delivery date on 01384 566497
- Warranty 2 Years
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242005221240
Bosch Serie4 60/40 Built-in Frost Free Fridge Freezer with Bottom Freezer (KIN86VSF0G)
The bottom freezer with MultiBox and electronic temperature control to set the temperature easily and precisely.
- MultiBox: transparent drawer with wave bottom, ideal for the storage of fruits and vegetables
- LED lights bring a completely new lighting concept to fridges
- VarioZone: more flexibility due to variable-use glass shelves and drawers in the freezer compartment.
- Automatic super freezing: for freezing smaller food loads faster whilst protecting your frozen items from defrosting, thanks to the detection of temperature increase
- BigBox frozen food drawer: for stacking storage containers or for large frozen food items.
Lots of space for XXL frozen goods with the BigBox drawer.
An extra-deep frozen food drawer for practical stacking of frozen foods container or large frozen items like gateaux or pizzas. No matter whether you have to cater for a child’s birthday or freeze a wedding cake – in the BigBox you will find enough space for large frozen goods.
Enough space for all your fresh food.
The multi box drawer is suitable for storing fruits and vegetables - especially large items such as big lettuce have enough space.
Keeps the contents of your fridge in the spotlight.
LED lights bring a completely new lighting concept to fridges, guaranteeing even, glare-free interior illumination. LED lights use less electricity than conventional fridge lights and last an (appliance) lifetime.
Full flexibility in the freezer area.
You can remove all the safety glass shelves in the freezer area really easily to create more space - to store a multi-level cake, for example, or a whole turkey. Large foods such as a family-sized pizza can be stacked on the glass surfaces without any problem.
SuperFreeze
Automatic super freezing: optimal for freezing smaller food loads faster whilst protecting your frozen items from defrosting, thanks to the detection of temperature increase and the automatic decrease of temperature.
| General | |
| Width of the product (mm) | 541 mm |
| Height of the product (mm) | 1,772 mm |
| Required niche size for installation (HxWxD) | 1775.0 x 560 x 550 mm |
| Sum of volume of chill compartments (EU 2017/1369) | 187 l |
| Sum of volume of frozen compartments (EU 2017/1369) | 67 l |
| Average annual energy consumption in kilowatt hour per year (kWh/a) (EU) 2017/1369 | 277 kWh/annum |
| Temperature display fridge | uden temperaturvisning |
| Airborne acoustical noise emissions (EU 2017/1369) | 39 dB(A) re 1 pW |
| Door hinge | Right reversible |
| Shelves for Bottles | No |
| Length of electrical supply cord (cm) | 230 cm |
| Included accessories | 3 x egg tray 1 x ice cube tray |
| Airborne acoustical noise emission class (EU 2017/1369) | C |
| Design | |
| Main colour of product | N/A |
| Number of compressors | 1 |
| Installation type | Built-in |
| Type of control | Electronic |
| Number of independent cooling systems | 1 |
| Cover door installation system | Slided-mounted |
| Door hinge | Right reversible |
| Door panel options | Not possible |
| Door opened indicator freezer | Yes |
| Installation type | Integrated |
| Size and weight | |
| Depth of the product | 545 mm |
| Height of the product (mm) | 1,772 mm |
| Required niche size for installation (HxWxD) | 1775.0 x 560 x 550 mm |
| Net weight (kg) | 61.363 kg |
| Width of the product (mm) | 541 mm |
| Cooling | |
| No. of shelves in fridge | 4 |
| No. of egg racks | 3 |
| Defrost process fridge section | Automatic |
| Number of Adjustable Shelves in fridge compartment (Stck) | 3 |
| Number of shelves in fridge compartment | 4 |
| Temperature display fridge | No |
| Freezing | |
| No. of ice cube trays | 1 |
| Defrost process freezer section | Automatic |
| Freezing drawers (Stck) | 3 |
| Number of freezing flaps (Stck) | 0 |
| Comfort | |
| Included accessories | 3 x egg tray 1 x ice cube tray |
| Shelves for Bottles | None |
| Type of control setting and signalling devices | Super setting for freezer Temperature display fridge Warning signal door open |
| Lockable door | No |
| Fast cooling switch | No |
| Fast freezing switch | Yes |
| Humidifying equipment | None |
| Warning signal / malfunction | No signal |
| Warning signal door open | acoustic |
| Connection | |
| Connection rating (W) | 90 W |
| Length of electrical supply cord (cm) | 230 cm |
| Current (A) | 13 A |
| Frequency (Hz) | 50 Hz |
| Plug type | GB plug |
| Voltage (V) | 220-240 V |
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Model Number | KIN86VSF0G |
| Energy Rating | F |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |


