Hisense 55A7GQTUK 55inch QLED 4K HDR Smart TV with Dolby Vision, Dolby Atmos
- Warranty 1 Year
- Energy RatingG
- Screen Size (inches)55
- Screen TypeQLED
- Digital TV ServiceFreeview HD
- High Dynamic Range (HDR)Yes
- SmartYes
- BluetoothYes
- HDMI PortYes
- NetworkWiFi & Wired
- Optical / SPDIFYes
- USB PortYes
- No. of HDMI4
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN6942147465608
Hisense 55 Inch QLED 4K HDR Smart TV with Dolby Vision, Dolby Atmos, Voice Control (55A7GQTUK)
Incredible entertainment and visual excellence are always at your fingertips with the Hisense 55A7GQTUK. Its stylish design and range of stunning features make every moment even more thrilling, whatever you want to watch.
- Quantum Dot: Over a billion true-to-life colours for smoother gradients and vivid reds, greens and blues
- Auto Low Latency Mode (ALLM): Allows for smooth, lag-free and uninterrupted viewing and interactivity
- Watch the action unfold seamlessly with Smooth Motion, reducing blur and screen lag
- AI - PQ Elevate existing HD to the next level
Like the look of this Hisense TV but need a different screen size? This model is also available in the following sizes:
- 43” – 43A7GQTUK
- 50” – 50A7GQTUK
- 65” – 65A7GQTUK
- 75” – 75A7GQTUK
Hisense Picture
UHD brings sharp, realistic pictures with natural motion detail and the 55A7GQTUK is no exception. Featuring over a billion shades with Quantum Dot colour, you can get closer to reality. With smoother gradients and more vivid reds, greens, and blues, you’ll feel like part of the action no matter what you choose to watch.
This TV also boasts HDR compatibility. Supporting all the latest formats of HDR10+, Dolby Vision and HLG, images are brighter and more detailed with enhanced contrast levels. Plus, with LED backlighting, you can create a truly cinematic experience for exhilarating entertainment in the comfort of your own home.
What’s more, enhance all your favourite sport, TV shows and movies to super clear, near-4K quality effortlessly with Hisense AI-PQ.
Entertainment Package
Hisense has equipped the 55A7GQTUK with a range of smart features, so you get the most out of your TV. Featuring the VIDAA U platform, you can access all your favourite apps and catch-up services in just a few clicks. Enjoy endless content from the likes of BBC iPlayer, 4OD, ITV Player and My5 as well as Netflix and Prime Video. Just connect to your home Wi-Fi to get started.
Also including four HDMI and three USB ports, you can link up a range of devices from laptops and soundbars to Blu-Ray players and games consoles. With Bluetooth connectivity, you can stream content from your smartphone or tablet. And, control your TV with your voice thanks to Alexa and Google Assistant.
Modern, stylish, the Hisense 55A7GQTUK is finished in a classic black and comes with a black stand. If you prefer, you can mount this model on the wall for increased visibility.
This Hisense TV delivers entertainment for everyone – with picture quality that must be seen to be believed. Buy the 55A7GQTUK from Euronics today.
| Brand Name | Hisense |
| Webcam | No |
| Weight (Approximate) | 13 kg |
| Screen Technology | QLED |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| Manufacturer | Hisense Company Limited |
| Features | Quantum Dot: Get closer to reality with over a billion true-to-life colours for smoother gradients and vivid reds greens and blues Auto Low Latency Mode (ALLM): allows the ideal latency setting to automatically be set allowing for smooth lag-free and uninterrupted viewing and interactivity Watch the action unfold seamlessly with Smooth Motion: reducing blur and screen lag for clearer more fluid scenes AI - PQ Elevate existing HD to the next level. Enhance all of your favourite sports TV shows and movies to super clear near-4K quality effortlessly. |
| Height | 76.8 cm |
| Colour | Black |
| Additional Information | Dolby Vision: Supporting all the latest HDR formats of HDR 10+ Dolby Vision™ and HLG to deliver brighter more detailed scenes with enhanced contrast levels. |
| Width | 123 cm |
| Depth | 25 cm |
| Product Type | QLED HDR Smart TV |
| Screen Size | 55" |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Smart TV | Yes |
| Backlight Technology | LED |
| Digital Tuner | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| Number of USB Ports | 3 |
| VESA Mount Compatible | Yes - mount must be purchased separately |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Shipping Height | 88.1 cm |
| Shipping Width | 136.2 cm |
| Shipping Depth | 14.5 cm |
| Streaming services + apps supported | BBC iPlayer 4od ITV Player Prime video My5 YouTube |
| Headphone | No |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Number of SCART Interfaces | Not applicable |
| Manufacturer | Hisense |
|---|---|
| Model Number | 55A7GQTUK |
| Energy Rating | G |
| Screen Type | QLED |
| Screen Size (inches) | 55 |
| Optical / SPDIF | Yes |
| Network | WiFi & Wired |
| No. of HDMI | 4 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Digital TV Service | Freeview HD |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |



