Hoover WDXOC585C 8kg 1500 Spin Smart Washer Dryer
- Warranty 1 Year
- Washing Capacity8kg
- Drying Capacity5kg
- Spin Speed1500rpm
- Width (approx)60cm
- Sensor DryingYes - Stops when dry
- Wool ProgramYes
- DelicatesYes
- Quick WashYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8016361940611
Hoover 1500 Spin 8kg Wash 5kg Dry Smart Washer Dryer (WDXOC585C)
The Hoover WDXOC585C offers all-in-one cleaning for your laundry, with both 8 kg washer and 5 kg dryer functions. This freestanding washer dryer is exclusive to Euronics and Agent stores, and comes in a clean white finish to suit any home.
Efficient Cleaning
Packed with intelligent features, the WDXOC585C offers optimum performance when handling your laundry. The handy `KG Mode` uses drum sensors to weigh your laundry for the first four minutes of each cycle - water and energy usage are then tailored to the load`s size, preventing waste and saving you money. Plus, the dryer uses sensors to stop your load as soon as it`s dry, preventing heat damage to your clothes.
An `Intelligent Wash System` also features on this 1500 spin washer dryer. Throughout the cycle, this system monitors and adjusts the wash process to keep it at peak performance.
It ensures that:
- Temperatures are kept constant for the duration of the wash for better cleaning
- Additional water is removed during the spin process to dry clothes faster
- Drum speed distributes laundry throughout the drum to reduce creasing
- Detergent is directed to the centre of the drum to prevent waste
Featuring a re-designed drum to improve water pressure, the `3D Dynamic Wash System` is fitted with curved paddles and a raised dome. These improve washing by helping to move clothes around the drum.
Limitless Programme Potential
A selection of 15 pre-installed cleaning programmes can be found on the machine. These give you the range of washing options you need to get through a range of fabrics and loads.
Programmes include:
- Wash & Dry 59 Minute
- Rapid 14 Minute Wash
- Rapid 30 Minute Wash
- Rapid 44 Minute Wash
- Drain + Spin
- Synthetics
- Hand wash
- Shirts 30°C
While the pre-installed programmes have plenty of uses, they only scratch the surface of what the WDXOC585C can do. Use the free `One Touch` app on your smartphone to connect it to the washer dryer and access a huge range of new downloadable programmes. This app is perfect for finding very specific cleaning programmes, such as `Backpacks` or `Duvet`, as you need them. Better yet, you can create your own custom wash programmes, giving you all the flexibility you could need.
You can also view data from previous washes using the app. Most used programmes, average cycle length, number of uses and hours of operation are all tracked and ready to view at the press of a button. With your connected phone you can set washes to start or stop at a chosen time - come home to freshly cleaned laundry every time with One Touch and the Hoover WDXOC585C.
With smart One Touch technology, the Hoover WDXOC585C can perform a huge range of functions with optimal efficiency. Buy now.
| Title | |
| Title | Hoover WDXOC585C Smart Washer/Dryer 8 kg Washing 5 kg Drying 1500 Spin |
| General Information | |
| Manufacturer | Hoover Candy Group |
| Brand Name | Hoover |
| Product Model | WDXOC585C |
| Product Name | WDXOC585C 8/5kg Washer Dryer |
| Product Type | Washer/Dryer |
| Features | Delay Start-up Smart Phone App |
| Technical Information | |
| Number of Modes | 15 |
| Program Type | Quick Wash Cycle Wool Cycle Delicate Cycle Rapid 14 Cycle Rapid 30 Cycle Rapid 44 Cycle Drain & Spin Cycle Synthetic Cycle Hand-wash Cycle Shirts Cycle |
| Water Supply (Cold/Hot) | Cold |
| Time Delay | 24 Hour |
| Energy & Performance | |
| Washing Capacity (Cotton) | 8 kg |
| Drying Capacity (Cotton) | 5 kg |
| Energy Consumption per Year | 940 kWh |
| Water Consumption per Year | 23000 L |
| Washing Performance Class | A |
| Maximum Spin Speed (rpm) | 1500 |
| Noise Level Washing (dB(A) re 1 pW) | 61 dB(A) |
| Noise level Spinning (dB(A) re 1 pW) | 79 dB(A) |
| Physical Characteristics | |
| Colour | White |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 55 cm |
| Weight (Approximate) | 70.50 kg |
| Manufacturer | Hoover |
|---|---|
| Model Number | WDXOC585C |
| Wool Program | Yes |
| Quick Wash | Yes |
| Delicates | Yes |
| Sensor Drying | Yes - Stops when dry |
| Washing Capacity | 8kg |
| Drying Capacity | 5kg |
| Spin Speed | 1500rpm |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

