IceKing CF287EW 109cm Chest Freezer - White
Available for purchase please phone for delivery date on 01384 566497
- Warranty 2 Years
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN5060217416075
IceKing CF287EW 109cm Chest Freezer - White
The Iceking CF287ew is a four-star chest freezer with 287L of net storage space. It’s ideal for stocking up on the family essentials and will fit easily into your kitchen or utility room. Available in a clean white finish, this model offers plenty of space without limiting you to drawers and compartments. There’s a handy single basket to help organise your favourite foods, as well as ample room for larger items. A counterbalanced lid makes packing your freezer simple, as it stays open while you fill it. And, thanks to the freezer rating, you can safely store goods for up to 12 months.
Order yours from Chapmans today
Additional Information Counter Balanced Lid, 4* Freezer Rating, Recessed Door Handle
Features 287L capacity
Counterbalanced lid
4-star freezer rating
Product Type Chest Freezer
Dimensions & Weight
Depth 62 cm
Height 85 cm
Shipping Depth 65 cm
Shipping Height 88.5 cm
Shipping Weight 60 kg
Shipping Width 113 cm
Weight 60 kg
Width 109 cm
Design Elements
Colour White
Colour Group White
Door Style Top Open
Installation Guide
Installation Type Freestanding
Load & Capacity
Net Freezer Capacity 287 L
Product Type
Product Category Group White Goods
White Goods Features
Defrost Type Static
Number of Freezer Baskets 1
Thermostat Available Yes
Additional Information
Warranty/Guarantee 2 Years Parts And Labour Guarantee
Warranty Redemption Information Register Guarantee by calling 0808 1962 388
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class E
| Manufacturer | IceKing |
|---|---|
| Model Number | CF287EW |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Chest Freezer |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Product Range | Chest Freezers |
| Product Dimensions | 85cm x 109cm x 62cm |
| Net Freezer Capacity | 287 L |
| Number of Freezer Baskets | 1 |
| Thermostat Available | Yes |
| Width | 109 cm |
| Weight | 60 kg |
| Shipping Weight | 60 kg |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Width | 113 cm |
| Shipping Depth | 65 cm |
| Door Style | Top Open |
| Defrost Type | Static |
| Depth | 62 cm |
| Additional Information | Counter Balanced Lid, 4* Freezer Rating, Recessed Door Handle |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 2 | Counterbalanced lid |
| Key Feature 1 | 287L capacity |
| Key Feature 3 | 4-star freezer rating |
| Features | 287L capacity, Counterbalanced lid, 4-star freezer rating |
| Height | 85 cm |
| Energy Rating | E |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |


