Igenix IG9032 2kW PTC Ceramic Oscillating Tower Fan Heater
Available for purchase please phone for delivery date on 01384 566497
- Warranty 1 Year
- TypeFan Heater
- Power2.0kW
- Adjustable ThermostatYes
- PortableYes
- Remote ControlYes
- TimerYes
- Manufacturer Guarantee1 year
Igenix 2kW PTC Ceramic Tower Fan Heater (IG9032)
The Igenix IG9032 Tower Fan Heater has a fantastic build quality and stylish design as well as some great functions and features make this tower fan heater highly desirable.
This heater has on-board controls with a digital LCD display as well as a remote control. Oscillating function, timer and PTC heating element and anti-frost mode makes this tower fan one of the more impressive and advanced on the market.
Also featuring a dust filter, the fan operates efficiently and cleanly and has a heat-resistant handle and outer housing.
| Weight | 4.2 kg |
| Dimensions | 19.5 × 19.5 × 75 cm |
| Colour | White |
| Mnf. Guarantee | 2 years |
| Manufacturer | Igenix |
|---|---|
| Model Number | 9032 |
| Energy Rating | G |
| Type | Fan Heater |
| Power | 2.0kW |
| Adjustable Thermostat | Yes |
| Timer | Yes |
| Portable | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |

