Igenix IG0500 Small 0.6kW Baby Oil Filler Radiator
Available for purchase please phone for delivery date on 01384 566497
- Warranty 1 Year
- TypeOil Filled Radiator
- Power600W
- Adjustable ThermostatYes
- PortableYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5016368018965
Igenix Small 0.6kW Baby Oil Filled Radiator (IG0500)
Warm up your room with this Igenix IG0500 0.6kW small oil filled radiator, complete with an adjustable thermostat so you can achieve the most comfortable temperature. Overheat protection built in means you don't have to worry about the unit getting too hot, leaving you free to keep warm and relax.
- Heat Setting: 600W
- Illuminated On/Off Switch
- Adjustable Thermostat
- Overheat Protection
- Carry Handle
- Machine Welded for Leak-Free Operation
- Product Dimensions (mm): H:412 x W:140 x D:420
- Package Dimensions (mm): H:422 x W:132 x D:327
- Net Weight: 3.486kg
- Gross Weight: 4.04kg
| Weight | 5.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.1 × 29.7 × 40 cm |
| Colour | White |
| Guarantee | 2 years |
| Manufacturer | Igenix |
|---|---|
| Model Number | IG0500 |
| Type | Oil Filled Radiator |
| Power | 600W |
| Adjustable Thermostat | Yes |
| Portable | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
