Indesit IWDC65125UKN 6kg Wash 5kg Dry 1200 Spin Washer Dryer in White
Available for purchase please phone for delivery date on 01384 566497
- Warranty 1 Year
- Washing Capacity6kg
- Drying Capacity5kg
- Spin Speed1200rpm
- Width (approx.)60cm
- No. of Programs12
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8050147613573
Indesit 6kg Wash 5kg Dry 1200 Spin Washer Dryer in White (IWDC65125UKN)
Get your family’s laundry washed and dried hassle-free with the Indesit IWDC65125UKN. You’ll love the range of cycles and handy features that come with this freestanding washer dryer.
- 6kg wash + 5kg dry load - Ideal for small households
- Intensive cycle designed to remove stubborn stains
Incredible Indesit Technology
Controlling the IWDC65125UKN is straightforward with the handy knob controls. Select your desired wash or dry cycle and the temperature with just a quick twist. There’s a setting perfectly designed for every type of load, including:
- Cotton
- Eco 20/40/60
- Rinse Cycle
- Spin Only
- Synthetic
- Wool
- Jeans
- Silk/Delicates
To give your clothes extra care and remove any stains in only 45 minutes, select the Cotton 40°C cycle. Keep your trainers spotless with the quick 60 minute Special Shoes programme. Designed for non-iron sportswear, Special Sport can even keep your gym kit in great condition in just 60 minutes.
You’ll also have control over how dry you’d like your items. Choose the Iron dry for clothes that need to be crease-free or try the Cupboard dry option for items that can just be put away. This Indesit washer dryer is the ultimate laundry companion.
The Perfect Family Appliance
With an impressive spin speed of up to 1200 rpm, you can always enjoy great results from the IWDC65125UKN. Wash up to 6 kg of clothes with the ‘A’ wash efficiency rating, and afterwards, dry up to 5 kg of laundry to perfection.
In a rush? Then use the handy quick wash and dry cycle to have your laundry finished in only 35 minutes – you’ll never have a wardrobe malfunction again. And, if you like to plan ahead, you can delay the start of your wash by up to nine hours.
Featured in a classic white, this Indesit freestanding washer dryer will fit seamlessly into every home. Why not add one to your basket today?
| Brand Name | Indesit |
| Noise Level - Washing (dB) | 60 (dB) |
| Number of Programmes | 9 Washing + 3 Drying |
| Weight (Approximate) | 65 kg |
| Quick Wash Option | Yes |
| Manufacturer | Whirlpool Corporation |
| Programmes Washing | Cotton Delicate Wash Rinse Cycle Eco Spin Only Drain + Spin Synthetic Mixed Load Wool |
| Height | 85 cm |
| Annual Energy Consumption (Washing + Drying) (kWh) | 17000 (wash / dry); 10000 (wash only) Litres |
| Colour | White |
| Programmes Drying | Cottons Synthetics Delicates |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 53.5 cm |
| Energy Efficiency Class | F |
| Installation Type | Freestanding |
| Washing Capacity (kg) | 6 kg |
| Drying Capacity (kg) | 5 kg |
| Spin Speed (rpm) | 1200 Spin |
| Quick Wash Time (Full Load) | 35 Minutes |
| Control Type | Knob |
| Product Type | Washer Dryer |
| Washing Performance Class | A |
| Water Supply (Cold/Hot) | Cold Fill |
| Noise Level - Spinning (dB) | 75 (dB) |
| Shipping Depth | 53.5 cm |
| Shipping Height | 85 cm |
| Shipping Width | 59.5 cm |
| Manufacturer | Indesit |
|---|---|
| Model Number | IWDC65125UKN |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washer Dryer |
| Colour | White |
| Programmes Washing | Yes |
| Programmes Drying | Yes |
| Product Dimensions | 85cm x 59.5cm x 53.5cm |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time (Full Load) | 35 min |
| Noise Level - Spinning | 75 dB |
| Noise Level - Washing | 60 dB |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 65 kg |
| Washing Performance Class | A |
| Water Supply | Cold Fill |
| Shipping Height | 85 cm |
| Shipping Width | 59.5 cm |
| Shipping Depth | 53.5 cm |
| Control Type | Knob |
| Depth | 53.5 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 2 | Intensive cycle designed to remove stubborn stains |
| Key Feature 1 | 6kg wash & 5kg dry load - Ideal for small households |
| Height (cm) | 85 cm |
| Features | 6kg wash & 5kg dry load - Ideal for small households, Intensive cycle designed to remove stubborn stains |
| Drying Capacity | 5 kg |
| Energy Rating | F |
| Wool Program | Yes |
| Quick Wash | Yes |
| Delicates | Yes |
| Sensor Drying | Yes - Stops when dry |
| No. of Programs | 12 |
| Washing Capacity | 6kg |
| Drying Capacity | 5kg |
| Spin Speed | 1200rpm |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |

