LG 50NANO80A6B.AEK NanoCell 50" 4K UHD Smart TV
- Warranty 1 Year
- Resolution3840 x 2160
- Screen Size (inches)50 inches
- Screen Type4K UHD
- SmartYes
- BluetoothYes
- HDMI PortYes
- USB PortYes x 2
- No. of HDMI3
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8806096352830
The LG 50NANO80A6B.AEK NanoCell 50' 4K UHD Smart TV offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features include:
- NanoCell Display Technology for vibrant colors and enhanced contrast
- 4K UHD resolution for crystal-clear picture quality
- Quad Core Processor for fast and responsive performance
- webOS smart platform for easy access to streaming services and apps
- ThinQ AI technology for voice control and smart home integration
- Dolby Vision and Dolby Atmos support for cinematic audio and visuals
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| Model Number | 50NANO80A6B.AEK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 43 to 54 inch NanoCell 4K UHD Televisions |
| Product Dimensions | 71.6cm x 112.1cm x 23cm |
| RMS Output Power | 20W |
| Operating System | webOS |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB Recording | Yes |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Width | 112.1 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 11.8 kg |
| Warranty Information | register warranty www.lg.com/support/warranty, register within 28 days of purchase |
| Shipping Weight | 14.5 kg |
| Shipping Height | 77.5 cm |
| Shipping Width | 121.5 cm |
| Shipping Depth | 15.2 cm |
| Smart TV | Yes |
| Screen Size | 50 in |
| Screen Technology | 4KUHD |
| Speakers | 1 |
| Standard Refresh Rate | 60Hz Native |
| Depth | 23 cm |
| Depth with Stand | 23 cm |
| Digital Tuner | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | Direct |
| Additional Information | Stylish design |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Smart processor with 4K Upscaling and more |
| Key Feature 1 | LG NanoCell technology for pure colours and sharp 4K Ultra HD picture |
| Height with Stand | 71.6 cm |
| Maximum Resolution | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) |
| Key Feature 4 | Immersive cinema experience with Filmmaker Mode and HDR |
| Key Feature 3 | Smart webOS platform with advanced AI functionality plus all your favourite streaming services |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Height | 71.6 cm |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 3ea (supports eARC, ALLM) |
| Vesa Mount Size | 200 x 200 |
| Energy Rating | F |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Type | 4K UHD |
| Screen Size (inches) | 50 inches |
| No. of HDMI | 3 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes x 2 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |


