LG GSLV91MBAC 91.3cm Frost Free American Style Fridge Freezer - Metal Sorbet
- Warranty 2 Years
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN8806084511461
LG GSLV91MBAC 91.3cm Frost Free American Style Fridge Freezer - Metal Sorbet
LG’s GSLV91MBAC American Style fridge freezer has a large 635L capacity and NatureFRESH technology to keep your food fresher for longer. Use the FRESHBalance crisper to store both fruit and vegetables at their optimal temperature. Simply use the slider to suit what you’re storing. You can enjoy personalised operation and savings too thanks to AI Smart Learner – just download the ThinQ app to get going. What’s more, UVNano technology removes 99.9% of bacteria from your water dispenser nozzle for clean and fresh water every time.
Order yours from Chapmans today
Climate Class T
Energy Efficiency Class C
Noise Level 36 dB
Storage Period in Power Failure (hours) 2 hr
Load + Capacity
Freezing Capacity Per 24hrs (kg) 12 kg
Net Freezer Capacity 219 L
Net Refrigerator Capacity 416 L
Net Total Capacity 635 L
Design Elements
Colour Metal
Colour Group Stainless Steel
Installation Guide
Installation Type Freestanding
White Goods Features
Defrost Type Frost Free
Digital Inverter Compressor Yes
Door Alarm Yes
Fast Freeze Yes
Interior Light Type LED
Multi Air Flow Technology Yes
No. Refrigerator Shelves 4
Number of Freezer Baskets 2
Number of Freezer Drawers 2
Number of Freezer Shelves 4
Number of Refrigerator Crispers 2
Number of Refrigerator Door Bins 4
Thermostat Available Yes
Product Type
Product Category Group White Goods
Dimensions + Weight
Depth 73.5 cm
Height 179 cm
Shipping Depth 77 cm
Shipping Height 189.1 cm
Shipping Weight 111 kg
Shipping Width 97.2 cm
Weight 121 kg
Width 91.3 cm
General
Additional Information Inverter Linear Compressor, LG ThinQ™
Features UVNano technology
FRESHBalancer Crisper
LG's AI Smart Learner
Product Type American Fridge Freezer
Display
Display Screen Type LED
Additional Information
Warranty/Guarantee 2 Years, 10 Years Compressor Warranty
Connectivity
Smart Connect Yes
Wi-Fi Yes
Safety Features
Child Lock Yes
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| Model Number | GSLV91MBAC |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | American Fridge Freezer |
| Colour | Metal |
| Product Dimensions | 179cm x 91.3cm x 73.5cm |
| Noise Level | 36 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 416 L |
| Net Total Capacity | 635 L |
| Net Freezer Capacity | 219 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Number of Freezer Baskets | 2 |
| Number of Freezer Shelves | 4 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Thermostat Available | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 121 kg |
| Warranty Information | 10 year compressor warranty |
| Shipping Weight | 111 kg |
| Shipping Height | 189.1 cm |
| Shipping Width | 97.2 cm |
| Shipping Depth | 77 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 2 hr |
| Display Type | LED |
| Door Alarm | Yes |
| Defrost Type | Frost Free |
| Depth | 73.5 cm |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Additional Information | Inverter Linear Compressor, LG ThinQ+trade; |
| Climate Class | T |
| Child Lock | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 2 | FRESHBalancer Crisper |
| Key Feature 1 | UVNano technology |
| Key Feature 3 | LG's AI Smart Learner |
| Height (cm) | 179 cm |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | UVNano technology, FRESHBalancer Crisper, LG's AI Smart Learner |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 12 kg |
| Energy Rating | C |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


