LG OLED65G46LS.AEK 65" 4K OLED EVO Smart TV
- Warranty 1 Year
- Resolution3840 x 2160
- Screen Size (inches)65 inches
- Screen TypeOLED
- SmartYes
- BluetoothYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8806096020128
LG OLED65G46LS.AEK 65" 4K OLED EVO Smart TV
Get a better picture than ever before with this LG 65” 4K smart television. Combining OLED technology and a 3840 x 2160 screen resolution, it will bring you even closer to the action. The self-lighting pixels can completely switch off, so no light is emitted from or passes through them. This provides infinite contrast for the deepest blacks imaginable. Plus, you’ll always see clean, sharp images and 100% colour accuracy. Its powerful α11 AI processor is designed exclusively for LG OLED, delivering unmatched pictures and sound. What’s more, the OLED65G46LS runs on the webOS operating system, so you can enjoy a simple and intuitive experience that brings together some of the nation’s best TV services.
Order yours from Chapmans today
Colour Satin Silver
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
HDMI Version 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS (4 port))
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 3
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Wireless LAN Yes
Accessories
VESA Mount Compatible Yes
Product Type
Product Category Group CE
Dimensions & Weight
Depth 26.3 cm
Height 91 cm
Shipping Depth 17.2 cm
Shipping Height 97 cm
Shipping Weight 35.9 kg
Shipping Width 160 cm
Weight 29.1 kg
Width 144.1 cm
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Years Warranty
Warranty Redemption Information To activate the promotional warranty, you must register your appliance at www.lg.com/uk/support/registration-login within 90 days from the date of purchase.
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
General
Additional Information Slim Design - ultra slim with elegant stand
Features OLED evo technology
Powerful α11 processor
webOS smart platform
Product Type TV
Brown Goods & SDA Features
TV Services BBC iPlayer, ITV Player, All 4, My5, UKTV,NOW TV, Netflix, Amazon Prime Video, Rakuten TV, Disney+, Apple TV, YouTube, YouTube Kids, Sky Store, Twitch, Paramount+, Pluto TV, Now, Sky News, , Spotify, Apple Music, Amazon Music, Tidal
USB Recording Yes
Display
Backlight Technology OLED
Maximum Resolution 3840 x 2160 (3,840 x 2,160)
Screen size 65 in
Screen Technology OLED
Standard Refresh Rate 120Hz
Technical Details
Operating System WebOS 24
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class F
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| Model Number | OLED65G46LS.AEK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Colour | Satin Silver |
| Product Range | 65 to 74 inch OLED 4K UHD Televisions |
| Product Dimensions | 91cm x 144.1cm x 26.3cm |
| Operating System | WebOS 24 |
| Number of USB Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB Recording | Yes |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| TV Services | BBC iPlayer, ITV Player, All 4, My5, UKTV,NOW TV, Netflix, Amazon Prime Video, Rakuten TV, Disney+, Apple TV, YouTube, YouTube Kids, Sky Store, Twitch, Paramount+, Pluto TV, Now, Sky News, , Spotify, Apple Music, Amazon Music, Tidal |
| Width | 144.1 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 29.1 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Weight | 35.9 kg |
| Shipping Height | 97 cm |
| Shipping Width | 160 cm |
| Shipping Depth | 17.2 cm |
| Smart TV | Yes |
| Screen Size | 65 in |
| Screen Technology | OLED |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
| Depth | 26.3 cm |
| Backlight Technology | OLED |
| Additional Information | Slim Design - ultra slim with elegant stand |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Powerful ?11 processor |
| Key Feature 1 | OLED evo technology |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 (3,840 x 2,160) |
| Key Feature 3 | webOS smart platform |
| Features | OLED evo technology, Powerful ?11 processor, webOS smart platform |
| Height | 91 cm |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS (4 port)) |
| Energy Rating | F |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Type | OLED |
| Screen Size (inches) | 65 inches |
| No. of HDMI | 4 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes x 3 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


