LG OLED88Z39LA_AEK 88" 8K OLED Smart TV
- Warranty 5 Years
- Resolution7680 x 4320
- Screen Size (inches)88 inches
- Screen TypeOLED 8K
- SmartYes
- BluetoothYes
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8806087957013
LG OLED88Z39LA_AEK 88" 8K OLED Smart TV
Enter a whole new world of realism with LG’s 88” 8K Smart TV. Powered by the advanced OLED α9 AI processor, everything you watch is surrounded by exceptional picture and sound refinement it will feel like you’re actually there. Thanks to SELF-LIT OLED evo and Brightness Booster Max, your display shines brighter and bolder for exceptional detail in every scene. The OLED88Z39LA upscales content to glorious 8K, so you never miss a moment. And, with Freeview Play, Netflix, Disney+ and more built-in, you’ll never be short on things to watch.
Order yours from Chapmans today
Speakers 4.2
TV Services BBC iPlayer, ITV Player, All 4, My5, UKTV, Freeview Play, NOW TV, Netflix, Amazon Prime Video, Rakuten TV, Disney+, Apple TV, YouTube, Sky Store, Twitch, Paramount+, Pluto TV, DAZN, Sky News, TikTok TV, Spotify, Apple Music, Amazon Music, Deezer, Tidal
Type of Antenna Terrestrial & Satellite
USB Recording Yes
Design Elements
Colour Prestige Black
Colour Group Black
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
HDMI Version 2.1
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 3
Smart Connect Yes
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Wireless LAN Yes
Product Type
Product Category Group Brown Goods
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology OLED
Maximum Resolution 7680 x 4320
Screen size 88 in
Screen Technology 8K
Standard Refresh Rate 120Hz
Dimensions & Weight
Depth 5.1 cm
Height 112.2 cm
Shipping Depth 71 cm
Shipping Height 138.6 cm
Shipping Weight 152.5 kg
Shipping Width 212.6 cm
Weight 43.5 kg
Width 196.1 cm
Programmes & Functions
Digital Tuner Yes
Electronic Program Guide Yes
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class G
Power 176 W
General
Features Advanced OLED α9 AI processor
Brightness Booster Max
webOS smart platform
Product Type TV
Technical Details
Operating System webOS
RMS Output Power 80w
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Year Warranty
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| Model Number | OLED88Z39LA_AEK |
| Product Category Group | Brown Goods |
| Product Type | TV |
| Colour | Prestige Black |
| Product Dimensions | 112.2cm x 196.1cm x 5.1cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 43.5 kg |
| Shipping Weight | 152.5 kg |
| Shipping Height | 138.6 cm |
| Shipping Width | 212.6 cm |
| Shipping Depth | 71 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Screen Size | 88 |
| Depth | 5.1 cm |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Brightness Booster Max |
| Key Feature 1 | Advanced OLED α9 AI processor |
| Key Feature 3 | webOS smart platform |
| Height (cm) | 112.2 cm |
| Features | Advanced OLED α9 AI processor, Brightness Booster Max, webOS smart platform |
| Energy Rating | G |
| Resolution | 7680 x 4320 |
| Screen Type | OLED 8K |
| Screen Size (inches) | 88 inches |
| No. of HDMI | 4 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes x 3 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


