Liebherr RDI1620 60cm Undercounter Fridge - White
Available for purchase please phone for delivery date on 01384 566497
- Warranty 10 Years
- Manufacturer Guarantee10 years
- EAN4016803110699
Liebherr RDI1620 60cm Undercounter Fridge - White
Featuring a 141L capacity, this undercounter fridge from Liebherr is compact yet spacious, making it ideal for smaller spaces. It has three adjustable Glassline shelves and one salad crisper for all your fruit and vegetables. Its dimensions are 85cm x 60cm x 60.7cm, so it will easily fit anywhere in your kitchen. The RDI1620 also has a reversible door, so you can decide if the door opens to the left or right. You’ll also find EasyFresh and SuperCool technologies on this model, to keep your fresh groceries in optimal condition.
Order yours from Chapmans today
Net Refrigerator Capacity 141 L
Net Total Capacity 141 L
Design Elements
Colour White
Colour Group White
Installation Guide
Installation Type Under Counter
Efficiency & Standard
Climate Class SN/T
Energy Efficiency Class D
Noise Level 34 dB
White Goods Features
Adjustable Shelves Yes
Door Alarm Yes
Interior Light Yes
Interior Light Type LED
No. Refrigerator Shelves 4
Number of Refrigerator Crispers 1
Reversible Doors Yes
Thermostat Available Yes
Product Type
Product Category Group White Goods
Dimensions & Weight
Depth 60.7 cm
Height 85 cm
Shipping Depth 71.1 cm
Shipping Height 91.1 cm
Shipping Weight 39.1 kg
Shipping Width 61.7 cm
Weight 36.3 kg
Width 60 cm
General
Features EasyFresh
3 Glassline shelves
SuperCool
Product Type Fridge
Additional Information
Warranty/Guarantee 2 Years Guarantee + 1 Year Warranty
Warranty Redemption Information Consumer to keep receipt
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Model Number | RDI1620 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Product Range | Under Counter Larder Fridges |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 60.7cm |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 34 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 141 L |
| Net Total Capacity | 141 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Thermostat Available | Yes |
| Width | 60 cm |
| Weight | 36.3 kg |
| Warranty Information | 2 year guarantee + 1 year warrantyconsumer to keep receipt |
| Shipping Weight | 39.1 kg |
| Shipping Height | 91.1 cm |
| Shipping Width | 61.7 cm |
| Shipping Depth | 71.1 cm |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 60.7 cm |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Under Counter |
| Key Feature 2 | 3 Glassline shelves |
| Key Feature 1 | EasyFresh |
| Key Feature 3 | SuperCool |
| Features | EasyFresh, 3 Glassline shelves, SuperCool |
| Height | 85 cm |
| Energy Rating | D |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |



