Liebherr RE1400N 55cm Undercounter Fridge - White
Available for purchase please phone for delivery date on 01384 566497
- Warranty 10 Years
- Manufacturer Guarantee10 years
- EAN4016803149392
Liebherr RE1400N 55cm Undercounter Fridge - White
This freestanding undercounter fridge from Liebherr is ideal if you need to optimise your kitchen space. As it’s exclusive to Euronics, you won’t find it anywhere else. Its dimensions are 85cm x 55cm x 60.7cm, meaning that it will easily fit anywhere in your kitchen. With a net capacity of 126 litres, there is plenty of space to store all the food you need for you and your family. It has three glass shelves plus a drawer for keeping fruit and vegetables fresh. The RE1400N also features a SuperCool function, LED lighting, and a reversible door.
Order yours from Chapmans today
Net Refrigerator Capacity 126 L
Net Total Capacity 126 L
Design Elements
Colour White
Colour Group White
Installation Guide
Installation Type Under Counter
Efficiency & Standard
Climate Class SN/T
Energy Efficiency Class E
Noise Level 35 dB
Product Type
Product Category Group White Goods
White Goods Features
Adjustable Shelves Yes
Defrost Type Auto Defrost
Door Alarm Yes
Interior Light Type LED
No. Refrigerator Shelves 3
Number of Refrigerator Crispers 1
Reversible Doors Yes
Thermostat Available Yes
Dimensions & Weight
Depth 60.7 cm
Height 85 cm
Shipping Depth 71.1 cm
Shipping Height 91.1 cm
Shipping Weight 33.5 kg
Shipping Width 56.7 cm
Weight 31 kg
Width 55 cm
General
Features 3 glass shelves
SuperCool
LED lighting
Product Type Fridge
Additional Information
Warranty/Guarantee 2 Years Guarantee + 1 Year Warranty
Warranty Redemption Information Consumer to keep receipt
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Model Number | RE1400N |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Product Range | Under Counter Larder Fridges |
| Product Dimensions | 85cm x 55cm x 60.7cm |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 35 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 126 L |
| Net Total Capacity | 126 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Thermostat Available | Yes |
| Width | 55 cm |
| Weight | 31 kg |
| Warranty Information | 2 year guarantee + 1 year warrantyconsumer to keep receipt |
| Shipping Weight | 33.5 kg |
| Shipping Height | 91.1 cm |
| Shipping Width | 56.7 cm |
| Shipping Depth | 71.1 cm |
| Door Alarm | Yes |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Depth | 60.7 cm |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Under Counter |
| Key Feature 2 | SuperCool |
| Key Feature 1 | 3 glass shelves |
| Key Feature 3 | LED lighting |
| Features | 3 glass shelves, SuperCool, LED lighting |
| Height | 85 cm |
| Energy Rating | E |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |



