Neff C17MR02N0B Built-in Compact Oven with Microwave Function in Stainless Steel
Available for purchase please phone for delivery date on 01384 566497
- Warranty 2 Years
- ColourStainless Steel
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242004182177
Neff Built-in Compact Oven with Microwave Function in Stainless Steel (C17MR02N0B)
Compact built-in oven with integral microwave - even more ways to cook quickly and conveniently in a very small space
- CircoTherm® - our smart hot-air solution for simultaneous baking and roasting on up to four levels
- Combined microwave and oven - the convenient solution to save space and time
- Shift Control - fast navigation through menus and simple operation with the TFT display.
- LED lights - Bright illumination exactly where you need it .
- CircoTherm®: Prepare up to four different dishes in one go
- Cook a full-course dinner - on up to four levels – in one go. With CircoTherm®, you can bake your casserole, Cajun chicken, and more all at the same time. The high-speed targeted airflow ensures that your dishes stay juicy and distinct, so that the casserole stays casserol-y and the chickens Cajun-y. For a fast and easy family feast.
- Microwave Function: Cooking reinvented - microwave and oven in one
- When you’re wanting space and functionality, this two-in-one oven is just right. Defrosting, microwaving, baking and roasting – it’s all part of the package. You can thaw out your casserole and cook it afterwards, quickly bake your puff pastries, and roast your rotisserie-style chicken to tender goodness. All in one convenient space.
- TFT-Display with Shift Control
- Getting a grip on your baking is easy with our TFT Display with Shift Control. The control pad lets you move swiftly from one menu to another. A simple touch is all it takes for you to see if the oven is hot enough for that chicken satay – what mode it's cooking in – or how much time it’ll take till the duck is done. And the colour display also makes it easy on your eyes.
| General | |
| Width of the product (mm) | 596 |
| Height of the product (mm) | 455 |
| Maximum micro-wave power (W) | 900 |
| Door opening | Handle |
| Type of micro-wave oven | MW-Combi |
| Construction type | |
| Cavity material | Enamelled steel |
| Color / Material Front | Stainless steel |
| Construction type | Built-in |
| Type of control | Electronic |
| Door opening | Handle |
| Front screen material | Glass |
| Type of grill | Heating element |
| Type of micro-wave oven | MW-Combi |
| Turntable | No |
| Size and weight | |
| Cavity capacity (l) | 45 |
| Dimensions | 455 x 596 x 548 |
| Cavity dimensions (mm) | 237.0 x 480 x 392.0 |
| Required niche size for installation (HxWxD) | 450-455 x 560-568 x 550 |
| Net weight (kg) | 35.333 |
| Cooking | |
| Fan cooking | Yes |
| Grill | Yes |
| Included accessories | 1 x combination grid, 1 x universal pan |
| Connection | |
| Connection rating (W) | 3,600 |
| Length of electrical supply cord (cm) | 150 |
| Current (A) | 16 |
| Frequency (Hz) | 60; 50 |
| Plug type | no plug |
| Voltage (V) | 220-240 |
| Manufacturer | Neff |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | C17MR02N0B |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour | Stainless Steel |
| Product Dimensions | 45.5cm x 59.6cm x 54.8cm |
| Weight | 35.3 kg |
| Shipping Weight | 37.6 kg |
| Shipping Height | 53 cm |
| Shipping Width | 67 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Control Type | Shift Control |
| Depth | 54.8 cm |
| Additional Information | Intelligent microwave inverter technology: For optimised results maximum output power will be regulated to 600 W when used in longer operation for gentler cooking. Included accessories 1 x combination grid, 1 x universal pan |
| Key Feature 2 | TFT display with Shift Control |
| Key Feature 1 | CircoTherm technology |
| Key Feature 3 | LED lights |
| Height (cm) | 45.5 cm |
| Features | CircoTherm technology, TFT display with Shift Control, LED lights |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |

