Neff C17MS32HOB Compact Oven With Microwave + Home Connect
Available for purchase please phone for delivery date on 01384 566497
- Warranty 2 Years
- ColourStainless Steel
- Manufacturer Guarantee2 years
Neff N90 Built-in Smart Compact Oven with Microwave in Stainless Steel (C17MS32H0B)
Compact built-in oven with integral microwave - even more ways to cook quickly and conveniently in a very small space
- Combined microwave and oven - the convenient solution to save space and time
- Eco Clean with Base Clean - the duo that makes oven cleaning easier
- Shift Control - fast navigation through menus and simple operation with the TFT display.
- Home Connect – rediscover your kitchen with our connected home appliances, from wherever you are.
- Baking and Roasting Assistant with Automatic Programmes - the duo for optimal baking at your command
Microwave Function: Cooking reinvented - microwave and oven in one
When you’re wanting space and functionality, this two-in-one oven is just right. Defrosting, microwaving, baking and roasting – it’s all part of the package. You can thaw out your casserole and cook it afterwards, quickly bake your puff pastries, and roast your rotisserie-style chicken to tender goodness. All in one convenient space.
Eco Clean with Base Clean: The duo for easy cleaning
Debating whether or not to make that chicken roast? With Eco Clean, there's no need to avoid the cleaning afterwards. The ecolytic coating traps the grease generated during baking, grilling and roasting and breaks it down with each cooking cycle. When the oven reaches high temperatures, the top, back and side walls clean themselves. Activate the self-regenerating programme regularly for a long-lasting effect. It will be completed by Base Clean for the cleaning of the base of the oven interior.
TFT-Display with Shift Control
Getting a grip on your baking is easy with our TFT Display with Shift Control. The control pad lets you move swiftly from one menu to another. A simple touch is all it takes for you to see if the oven is hot enough for that chicken satay – what mode it's cooking in – or how much time it’ll take till the duck is done. And the colour display also makes it easy on your eyes.
Baking and Roasting Assistant with Automatic Programmes
The duo for optimal baking at your command. Not quite sure how long to cook your sponge cake, roast beef, or lasagna? Our Baking and Roasting Assistant together with the Automatic Programmes do the trick. Suggestions for the ideal cooking time, temperature, and mode for many dishes are at your fingertips. Simply scroll and select. Confirm with a touch and start right away, the oven will do the rest. A convenience that makes baking all the sweeter.
Home Connect: Connected living
Because life is about savouring the moment. With Home Connect you can relish the freedom of interacting with your smart home appliances from wherever you are. Make use of Home Connect’s extensive partner network and get inspired by your wifi-enabled appliances. Have them support you in your creative process, so you can spend precious time with friends and family. Live an inspired life, because every moment counts.
| General | |
| Width of the product (mm) | 596 mm |
| Height of the product (mm) | 455 mm |
| Maximum micro-wave power (W) | 900 W |
| Door opening | Handle |
| Type of micro-wave oven | MW-Combi |
| Power consumption standby/display on | 1.0 W |
| Power consumption standby/display off | 0.5 W |
| Power consumption standby/network | 2.0 W |
| Time auto-standby/display on | 20.0 min |
| Time auto-standby/displ. off | 20.0 min |
| Time auto-standby/network | 20.0 min |
| Connectivity | |
| Home Connect | Yes |
| Home Connect Features | Remote Diagnostics Remote Monitoring and Control |
| Connectivity type | Wi-Fi |
| Construction type | |
| Cavity material | Enamelled steel |
| Color / Material Front | Stainless steel |
| Construction type | Built-in |
| Type of control | Electronic |
| Door opening | Handle |
| Front screen material | Glass |
| Type of grill | Heating element |
| Type of micro-wave oven | MW-Combi |
| Turntable | No |
| Size and weight | |
| Cavity capacity (l) | 45 l |
| Dimensions | 455 x 596 x 548 mm |
| Cavity dimensions (mm) | 237.0 x 480 x 392.0 mm |
| Required niche size for installation (HxWxD) | 450-455 x 560-568 x 550 mm |
| Net weight (kg) | 34.433 kg |
| Cooking | |
| Type of auto-cooking | N/A |
| Additional cooking method Conventional | Yes |
| Additional cooking method Fan cooking | Yes |
| Additional cooking method Grill | Yes |
| Comfort | |
| Included accessories | 1 x combination grid 1 x universal pan |
| Clock | Yes |
| Connection | |
| Connection rating (W) | 3,600 W |
| Length of electrical supply cord (cm) | 150 cm |
| Current (A) | 16 A |
| Frequency (Hz) | 50; 60 Hz |
| Plug type | no plug |
| Voltage (V) | 220-240 V |
| Manufacturer | Neff |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | C17MS32HOB |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |

