Rangemaster RMCLDK201CM 1.7 Litres Traditional Kettle - Matte Cream
- Warranty 3 Years
- Manufacturer Guarantee3 years
- EAN5060440046865
Rangemaster RMCLDK201CM 1.7 Litres Traditional Kettle - Matte Cream
Stylish and versatile, the Rangemaster RMCLDK201CM has a traditional design – with a striking handle and a matte cream finish. Boasting a generous 1.7L capacity, you can make up to six cups of tea or coffee in one go. The useful level marker is ideal for saving money – use the 3, 4, and 6 indicators to ensure you only boil what you need. This cordless model has a 360° base, making it sturdy and suitable for both left and right-handed family members. You’ll also find a removable and washable filter with this kettle, as well as boil-dry protection to prevent any damage.
Order yours from Chapmans today
Additional Information Quiet Boil Kettle
Features Quiet boil technology
360-degree rotational base
Anti-limescale filter
Product Type Kettle
Dimensions + Weight
Depth 19.9 cm
Height 28.9 cm
Shipping Depth 49.5 cm
Shipping Height 34.3 cm
Shipping Weight 2.6 kg
Shipping Width 24 cm
Weight 1.6 kg
Width 24 cm
Design Elements
Colour Matte Cream
Colour Group Cream
Material Metal, Plastic
Style Traditional
Product Type
Product Category Group SDA
Connectivity
Cord Length 1 m
Cord Wrap Yes
Cordless Yes
Additional Information
Warranty/Guarantee 2 Year Guarantee + 1 Year Warranty after registration
Warranty Redemption Information The additional year must be registered on https://rangemaster.sdawarranty.co.uk/
Load + Capacity
Capacity 1.7 L
Safety Features
Anti-Slip Feet Yes
Programmes + Functions
Control Type Manual
| Manufacturer | Rangemaster |
|---|---|
| Model Number | RMCLDK201CM |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Kettle |
| Colour | Matte Cream |
| Colour Group | Cream |
| Product Range | Traditional Kettles |
| Product Dimensions | 28.9cm x 24cm x 19.9cm |
| Width | 24 cm |
| Weight | 1.6 kg |
| Warranty Information | 2 year guarantee + 1 year warranty (redemption required)the additional year must be registered on https://rangemaster.sdawarranty.co.uk |
| Shipping Weight | 2.6 kg |
| Shipping Height | 34.3 cm |
| Shipping Width | 24 cm |
| Shipping Depth | 49.5 cm |
| Style | Traditional |
| Cord Length | 1 m |
| Cord Wrap | Yes |
| Cordless | Yes |
| Control Type | Manual |
| Depth | 19.9 cm |
| Key Feature 2 | 360-degree rotational base |
| Key Feature 1 | Quiet boil technology |
| Material | Metal, Plastic |
| Key Feature 3 | Anti-limescale filter |
| Features | Quiet boil technology, 360-degree rotational base, Anti-limescale filter |
| Height | 28.9 cm |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |

