Sharp 1T-C32GD2225K 32" HD Ready Frameless Smart Roku TV
Available for purchase please phone for delivery date on 01384 566497
- Warranty 1 Year
- Screen Size (inches)32 inches
- Screen TypeHD / FHD
- SmartYes
- HDMI PortYes
- USB PortYes 1
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5905683270724
Sharp 1T-C32GD2225K 32" HD Ready Frameless Smart Roku TV
Watch movies, TV shows, and other content in style on this 32” LED Roku Smart TV from Sharp. Perfect for smaller rooms, it has a frameless design, so you get more picture and less TV. The 1TC32GD2225K supports HDR10 with Active Motion 400 for the highest image quality. Coupled with Dolby Digital, and Digital Plus, you’ll hear advanced surround sound for a complete immersive experience. If you like game consoles, this model comes with 3 HDMI ports. It also features one USB and a headphone jack for maximum flexibility.
Order yours from Chapmans today
Colour Black
Colour Group Black
Connectivity
HDMI Yes
Headphone Yes
Number of HDMI Ports 3
Number of USB Ports 1
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Product Type
Product Category Group CE
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology LED
Maximum Resolution 366 x 768
Screen size 32 in
Screen Technology HD / FHD
Standard Refresh Rate 60Hz
Dimensions & Weight
Depth 7.6 cm
Height 42.7 cm
Height with Stand 46.2 cm
Shipping Depth 12 cm
Shipping Height 50.5 cm
Shipping Weight 5.6 kg
Shipping Width 81 cm
Weight 3.6 kg
Width 71.6 cm
Width with Stand 71.6 cm
Additional Information
Warranty/Guarantee 3 Year Warranty
Warranty Redemption Information Consumer to keep receipt
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
General
Additional Information HDR10 support with ACTIVE MOTION 400 and AV1 codec for the highest picture quality
Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby AC-4
Sleek & frameless design
Digital optical and easy-to-use remote
Features HDR10 with Active Motion 400
Dolby Digital Plus
Frameless design
Product Type TV
Programmes & Functions
Digital Tuner Yes
Electronic Program Guide Yes
Brown Goods & SDA Features
Speakers Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby AC-4
TV Services Freeview play, BBC I player, ITV player, All 4, My 5, UKTV, Amazon prime video, Disney +, Google play, Netlfix, Spotify, YouTube
Technical Details
Operating System Roku
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class D
| Manufacturer | Sharp |
|---|---|
| Model Number | 1T-C32GD2225K |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 32 to 42 LED HD Ready Televisions |
| Product Dimensions | 42.7cm x 71.6cm x 7.6cm |
| Operating System | Roku |
| Number of USB Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| TV Services | Freeview play, BBC I player, ITV player, All 4, My 5, UKTV, Amazon prime video, Disney +, Google play, Netlfix, Spotify, YouTube |
| Width | 71.6 cm |
| Width with Stand | 71.6 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 3.6 kg |
| Shipping Weight | 5.6 kg |
| Shipping Height | 50.5 cm |
| Shipping Width | 81 cm |
| Shipping Depth | 12 cm |
| Smart TV | Yes |
| Screen Size | 32 in |
| Screen Technology | HD / FHD |
| Speakers | Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby AC-4 |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| Depth | 7.6 cm |
| Digital Tuner | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Additional Information | HDR10 support with ACTIVE MOTION 400 and AV1 codec for the highest picture quality, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby AC-4, Sleek & frameless design, Digital optical and easy-to-use remote |
| Key Feature 2 | Dolby Digital Plus |
| Key Feature 1 | HDR10 with Active Motion 400 |
| Height with Stand | 46.2 cm |
| Maximum Resolution | 366 x 768 |
| Key Feature 3 | Frameless design |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | HDR10 with Active Motion 400, Dolby Digital Plus, Frameless design |
| Headphone | Yes |
| Height | 42.7 cm |
| HDMI | Yes |
| Energy Rating | D |
| Screen Type | HD / FHD |
| Screen Size (inches) | 32 inches |
| No. of HDMI | 3 |
| HDMI Port | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes 1 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |



