Sharp 4T-C43GK4245KB 43" 4K UHD Frameless Smart TiVo TV
Available for purchase please phone for delivery date on 01384 566497
- Warranty 3 Years
- Screen Size (inches)43 inches
- Screen Type4KUHD
- SmartYes
- BluetoothYes
- HDMI PortYes
- USB PortYes 2
- No. of HDMI3
- Manufacturer Guarantee3 years
- EAN5905683271011
Sharp 4T-C43GK4245KB 43" 4K UHD Frameless Smart TiVo TV
Experience a new dimension of entertainment with the Sharp TiVo+ smart TV, boasting a stunning 43-inch frameless display that maximises your viewing pleasure. Enjoy movies and TV shows in incredible 4K Ultra HD quality, making every detail pop with vibrant colours and clarity. The integration of Dolby Vision unleashes cinema-level HDR that transforms your living room into a cinema, ensuring that each watching experience is nothing short of spectacular.
But the visual excellence doesn't stop there. Complement your stunning visuals with the powerful Dolby Atmos technology, creating a 360° surround sound that immerses you in the action. Whether it's a thrilling movie on Netflix or the latest series on Freely, the sound is crisp and enveloping, making you feel as though you're part of the story.
Connectivity is a breeze with multiple HDMI and USB ports, allowing you to seamlessly connect gaming consoles, soundbars, and other devices. Elevate your entertainment setup today and indulge in a cinematic journey from the comfort of your home.
Order yours from Chapmans today
Colour Black
Colour Group Black
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
HDMI Version 2.1
Headphone Yes
Number of HDMI Ports 3
Number of USB Ports 2
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Dimensions & Weight
Depth 8.2 cm
Depth with Stand 23.9 cm
Height 57.5 cm
Height with Stand 60.6 cm
Shipping Depth 15.7 cm
Shipping Height 69.7 cm
Shipping Weight 7.2 kg
Shipping Width 108.5 cm
Weight 7.4 kg
Width 95.7 cm
Width with Stand 95.7 cm
Product Type
Product Category Group CE
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology LED
Maximum Resolution 3840 x 2160
Screen size 43 in
Screen Technology 4KUHD
Standard Refresh Rate 60Hz
Additional Information
Warranty/Guarantee 3 Year Warranty
Warranty Redemption Information Consumer to keep receipt
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
General
Additional Information Voice Control
Dolby Vision™: cinema-inspired HDR
Dolby Atmos®: full 360° surround sound experience avaiable on 4K streaming services
Sleek and frameless design
Mini Composite, Digital Optical Audio Out
Features Freely
Dolby Vision
Dolby Atmos
Frameless design
Product Type TV
Programmes & Functions
Digital Tuner Yes
Electronic Program Guide Yes
Brown Goods & SDA Features
Speakers Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby AC-4 Dolby Atmos®
TV Services Freely, Amazon prime video, Disney +, Netlfix, YouTube and more
Freely Yes
Technical Details
Operating System TIVO
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class G
| Manufacturer | Sharp |
|---|---|
| Model Number | 4T-C43GK4245KB |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 43 to 54 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Product Dimensions | 57.5cm x 95.7cm x 8.2cm |
| Operating System | TIVO |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| TV Services | Freely, Amazon prime video, Disney +, Netlfix, YouTube and more |
| Width | 95.7 cm |
| Width with Stand | 95.7 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 7.4 kg |
| Shipping Weight | 7.2 kg |
| Shipping Height | 69.7 cm |
| Shipping Width | 108.5 cm |
| Shipping Depth | 15.7 cm |
| Smart TV | Yes |
| Screen Size | 43 in |
| Screen Technology | 4KUHD |
| Speakers | Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby AC-4 Dolby Atmos? |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| Depth | 8.2 cm |
| Depth with Stand | 23.9 cm |
| Digital Tuner | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Additional Information | Voice Control, Dolby Vision™: cinema-inspired HDR, Dolby Atmos?: full 360° surround sound experience avaiable on 4K streaming services, Sleek and frameless design, Mini Composite, Digital Optical Audio Out |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Dolby Atmos |
| Key Feature 1 | Dolby Vision |
| Height with Stand | 60.6 cm |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Key Feature 3 | Frameless design |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Dolby Vision, Dolby Atmos, Frameless design |
| Headphone | Yes |
| Height | 57.5 cm |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.1 |
| Energy Rating | G |
| Screen Type | 4KUHD |
| Screen Size (inches) | 43 inches |
| No. of HDMI | 3 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes 2 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |


