Sharp 4T-C50FN2KL2AB 50" 4K Ultra HD Smart TV
Available for purchase please phone for delivery date on 01384 566497
- Warranty 3 Years
- Resolution3840 x 2160
- Screen Size (inches)50 inches
- Screen Type4K UHD
- SmartYes
- BluetoothYes
- Manufacturer Guarantee3 years
- EAN5903802465815
Sharp 4T-C50FN2KL2AB 50" 4K Ultra HD Smart TV
Watch movies and TV shows in amazing 4K Ultra HD with this Android TV from Sharp. The 50” screen has a frameless design, so you get more picture and less TV. Featuring a hybrid Harmon/Kardon speaker system, you’ll experience audio with exceptional clarity. You can enjoy a range of apps including Netflix and Amazon Prime too. And, thanks to Bluetooth, four HDMI, and two USB ports, you’ll have plenty of options to link up your favourite devices to the 4T-C50FN2KL2AB.
Order yours from Chapmans today
Features Hybrid Harman/Kardon Speaker System
HDMI 2.1 with eARC
4 x HDMI, 2 x USB, 3840x2160 Screen Resolution
Product Type Android TV
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
Connectivity
Bluetooth Yes
DLNA Certified Yes
Ethernet No
HDMI Yes
HDMI Version HDMI 2.1 with eARC
Headphone Yes
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 2
SCART No
Smart Connect Yes
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Wireless LAN No
Accessories
VESA Mount Compatible Yes
Product Type
Product Category Group Brown Goods
Display
Aspect Ratio 16:09
Curved Screen No
Maximum Resolution 3840 x 2160
Screen size 50 in
Screen Technology 4KUHD
Standard Refresh Rate 50Hz
Dimensions & Weight
Depth 9.15 cm
Height 65.13 cm
Shipping Depth 16 cm
Shipping Height 74.5 cm
Shipping Weight 13.8 kg
Shipping Width 120 cm
Weight 9.7 kg
Width 111.64 cm
Programmes & Functions
Digital Tuner No
Electronic Program Guide No
Brown Goods & SDA Features
VA & Streaming Apps Google Play Movies
Google Play Store
Netflix
Prime Video
YouTube
USB Recording No
Technical Details
Operating System Android 11
Additional Information
Warranty/Guarantee 3 Year Guarantee
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class G
| Manufacturer | Sharp |
|---|---|
| Model Number | 4T-C50FN2KL2AB |
| Product Category Group | Brown Goods |
| Product Type | Android TV |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | 65.13cm x 111.64cm x 9.15cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 9.7 kg |
| Shipping Weight | 13.8 kg |
| Shipping Height | 74.5 cm |
| Shipping Width | 120 cm |
| Shipping Depth | 16 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Screen Size | 50 |
| Depth | 9.15 cm |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | HDMI 2.1 with eARC |
| Key Feature 1 | Hybrid Harman/Kardon Speaker System |
| Key Feature 3 | 4 x HDMI, 2 x USB, 3840x2160 Screen Resolution |
| Height (cm) | 65.13 cm |
| Features | Hybrid Harman/Kardon Speaker System, HDMI 2.1 with eARC, 4 x HDMI, 2 x USB, 3840x2160 Screen Resolution |
| Energy Rating | G |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Type | 4K UHD |
| Screen Size (inches) | 50 inches |
| No. of HDMI | 4 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes x 2 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |


