Sharp PS-929 Wireless Party Speaker - Black
Available for purchase please phone for delivery date on 01384 566497
- Warranty 1 Year
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4974019143262
Sharp PS-929 Wireless Party Speaker - Black
Sharp’s PS929 is a portable party speaker with 180W of wireless power, built-in disco lights and a microphone. Connect devices easily thanks to Bluetooth, USB, Aux-in, and a guitar port to transform your speaker into the ultimate accessory. There are two mic inputs, making it ideal for karaoke, events, speeches, and more. True Wireless Stereo technology makes it easy to pair two speakers for more volume and a wider sound stage. What’s more, this model comes with 13 hours of playback and its own strobe light guaranteed to get everyone dancing.
Order yours from Chapmans today
Features Up to 13 hours playback
True Wireless Stereo technology
Built-in strobe lights
Product Type Speaker
Dimensions + Weight
Depth 56 cm
Height 28 cm
Shipping Depth 29.8 cm
Shipping Height 62.5 cm
Shipping Weight 9.14 kg
Shipping Width 28 cm
Weight 8 kg
Width 26 cm
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
Product Type
Product Category Group CE
Connectivity
Bluetooth Yes
Additional Information
Warranty/Guarantee 1 Year Guarantee
| Manufacturer | Sharp |
|---|---|
| Model Number | PS-929 |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Speaker |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | 28cm x 26cm x 56cm |
| Weight | 8 kg |
| Shipping Weight | 9.14 kg |
| Shipping Height | 62.5 cm |
| Shipping Width | 28 cm |
| Shipping Depth | 29.8 cm |
| Depth | 56 cm |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | True Wireless Stereo technology |
| Key Feature 1 | Up to 13 hours playback |
| Key Feature 3 | Built-in strobe lights |
| Height (cm) | 28 cm |
| Features | Up to 13 hours playback, True Wireless Stereo technology, Built-in strobe lights |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |

