Sharp PS-949 Wireless Party Speaker - Black
Available for purchase please phone for delivery date on 01384 566497
- Warranty 1 Year
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4974019204482
Sharp PS-949 Wireless Party Speaker - Black
Sharp’s PS949 is a portable party speaker with 132W of wireless power, built-in disco lights and a microphone. Connect devices easily thanks to Bluetooth, USB, Aux-in, and a guitar port to transform your speaker into the ultimate accessory. There are two mic inputs, making it ideal for karaoke, events, speeches, and more. True Wireless Stereo technology makes it easy to pair two speakers for more volume and a wider sound stage. What’s more, this model comes with 13 hours of playback and its own onboard DJ effects to really get the party started.
Order yours from Chapmans today
Features CD Player + Bluetooth options
True Wireless Stereo technology
Onboard DJ effects
Product Type Speaker
Dimensions + Weight
Depth 32.5 cm
Height 69.7 cm
Shipping Depth 40.4 cm
Shipping Height 78.6 cm
Shipping Weight 8.83 kg
Shipping Width 40.9 cm
Weight 11.7 kg
Width 32.7 cm
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
Product Type
Product Category Group CE
Connectivity
Bluetooth Yes
Additional Information
Warranty/Guarantee 1 Year Guarantee
| Manufacturer | Sharp |
|---|---|
| Model Number | PS-949 |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Speaker |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | 69.7cm x 32.7cm x 32.5cm |
| Weight | 11.7 kg |
| Shipping Weight | 8.83 kg |
| Shipping Height | 78.6 cm |
| Shipping Width | 40.9 cm |
| Shipping Depth | 40.4 cm |
| Depth | 32.5 cm |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | True Wireless Stereo technology |
| Key Feature 1 | CD Player & Bluetooth options |
| Key Feature 3 | Onboard DJ effects |
| Height (cm) | 69.7 cm |
| Features | CD Player & Bluetooth options, True Wireless Stereo technology, Onboard DJ effects |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |

