Sharp YC-PG254AU-S 25 Litres Grill Microwave Oven - Silver/Black
Available for purchase please phone for delivery date on 01384 566497
- Warranty 2 Years
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4974019208855
Sharp YC-PG254AU-S 25 Litres Grill Microwave Oven - Silver/Black
Take the hassle out of cooking with this 900W semi-digital microwave from Sharp. The 25L capacity and sleek black and silver design make this model ideal for any kitchen. it features easy-to-use jog controls and a digital touch display as well as a LED clock screen, timer, and child safety lock. Choose from 12 automatic programmes and 10 power levels to reheat, defrost, and cook a wide range of foods. And, the YCPG254AUS is simple to clean too.
Depth 40.3000 cm
Height 28.1000 cm
Shipping Depth 43.6000 cm
Shipping Height 33.7000 cm
Shipping Weight 14.5000 kg
Shipping Width 54.7000 cm
Weight 15.8000 kg
Width 48.3000 cm
Design Elements
Colour Silver and Black
Colour Group Silver
General
Additional Information
Grill rack and glass turntable inside: Cooks, defrosts and re-heats food evenly and quickly. Enjoy soups, jacket potatoes, popcorn, mug cakes, grilled steaks, chicken, vegetables, rice and more
Features 12 Automatic programmes
25L capacity
Digital touch display
Product Type
Microwave Type Microwave with Grill
Oven Type Microwave Ovens
Product Category Group White Goods
Efficiency & Standard
Grill Power 1000 kWh
Microwave Power 900 W
Additional Information
Warranty/Guarantee
2 year warranty
| Manufacturer | Sharp |
|---|---|
| Model Number | YC-PG254AU-S |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour | Silver and Black |
| Product Dimensions | 28.1cm x 48.3cm x 40.3cm |
| Oven Type | Microwave Ovens |
| Weight | 15.8 kg |
| Shipping Weight | 14.5 kg |
| Shipping Height | 33.7 cm |
| Shipping Width | 54.7 cm |
| Shipping Depth | 43.6 cm |
| Depth | 40.3 cm |
| Additional Information | Grill rack and glass turntable inside: Cooks, defrosts and re-heats food evenly and quickly. Enjoy soups, jacket potatoes, popcorn, mug cakes, grilled steaks, chicken, vegetables, rice and more |
| Key Feature 2 | 25L capacity |
| Key Feature 1 | 12 Automatic programmes |
| Key Feature 3 | Digital touch display |
| Height (cm) | 28.1 cm |
| Features | 12 Automatic programmes, 25L capacity, Digital touch display |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |

