Siemens SN236W02JG extraKlasse 13 Place Setting Dishwasher
- Warranty 5 Years
- ColourWhite
- Energy RatingE
- Width (approx)60cm
- Place Settings13
- Cutlery Tray / BasketBasket
- Energy RatingE
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN4242003858417
Siemens extraKlasse 13 Place Setting Dishwasher in White (SN236W02JG)
Say goodbye to washing up with this Siemens extraKlasse full size dishwasher. It will make quick work of cleaning your dishes, so you can spend more time doing the things you love.
- autoProgramme: Automatically selects the perfect settings for the load
- dosageAssist: Optimises the detergent release for powerful cleaning
- glassCare System: Gentle cleaning and drying to protect delicate items
The freestanding SN236W02JG is exclusive to euronics and Agent stores, so you can’t purchase it from any other retailer.
Efficient Technology
Discover technology that makes your life easier with the SN236W02JG. This dishwasher features autoProgramme, which uses aquaSensor to find the perfect settings for your dishes at the press of a button. It adapts the temperature and amount of water to the dirtiness of your load, so you’ll get optimum results without wasting energy.
What’s more, your items will always be cleaned with the full strength of your detergent. dosageAssist directs the tablet to a catch pan, before dissolving it with a precise water jet and distributing it evenly throughout the machine. You’ll also find space for all of your dishes in the 13 place settings, and enjoy ease-of-use thanks to the electronic display and push button controls.
Options for All of Your Dishes
Take advantage of the six programmes included on this Siemens extraKlasse dishwasher, including:
- Pre-Rinse
- Glass 40°C
- Quick Wash 45°C
- Auto 45-65°C
- Eco 50°C
- Intensive 70°C
The Glass 40°C cycle is specially designed for your delicate glassware. It works gently without compromising on cleaning, using low washing temperatures and an extended drying phase. So, you don’t need to worry about wear and tear or breakages. This mode is part of Siemens’ glassCare System, which also includes glass protection technology and a heat exchanger to take the best care of your items.+nbsp;And, if you need something clean in a flash, just use the 29 minute Quick Wash.
Reduce your dishwasher’s impact on both the environment and your bills with the Siemens extraKlasse SN236W02JG. It only uses 9.5 litres of water during a standard cycle. You’ll never look back after reaping the benefits of this model. Plus, it runs at only 46 dB – so you won’t be disturbed when you’ve got a wash on the go.
Experience a classic look on top of fantastic cleaning with the white Siemens extraKlasse SN236W02JG. Buy this efficient dishwasher today.
| Brand Name | Siemens |
| Control Type | Push Button |
| Material | Steel |
| Weight (Approximate) | 44.1 kg |
| Manufacturer | BSH Home Appliances Ltd |
| Height | 84.5 cm |
| Colour | White |
| Width | 60 cm |
| Depth | 60 cm |
| New Energy Efficiency Class (March 2021) | E |
| Installation Type | Freestanding |
| Place Setting Capacity | 13 |
| Number of Programmes | 6 |
| Programmes | Pre-Rinse Daily Wash Eco Wash Mini Wash Intensive Wash Auto 45-65 °C Glass 40 °C Quick 45 °C |
| Drying System | Heat exchanger |
| Display Screen Type | Electronic |
| Water Consumption | 9.5 Ltr per standard wash |
| Noise Levels dB(A) | 46 dB |
| Features | autoProgramme: Automatically selects the perfect settings for the load dosageAssist glassCare System 29 minute Quick Wash |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Additional Information | Counter Balanced Door Concealed Heating Element |
| Manufacturer | Siemens |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | SN236W02JG |
| Energy Rating | E |
| Energy Rating | E |
| Cutlery Tray / Basket | Basket |
| Place Settings | 13 |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |



