SONY KD55X85LU 55" X85L Full Array LED 4K HDR Google TV
- Warranty 5 Years
- Screen Size (inches)55 inches
- Screen Type4KUHD
- SmartYes
- HDMI PortYes
- USB PortYes
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN4.54874E+12
SONY KD55X85LU 55" X85L Full Array LED 4K HDR Google TV
Transport yourself to the heart of the action with this Sony 55” 4K UHD TV. Featuring Full Array LED and the Processor X1, images are realistic, with exceptional contrast in bright and dark scenes. X-Reality PRO upscales 2D and HD content into close to 4K while X-Balanced drives movies and music with clear sound and rich bass. Plus, Dolby Atmos draws you in deeper for seriously immersive spatial sound. The KD55X85LU also brings together the best apps, streaming services, and other smart features thanks to Google TV.
Order yours from Chapmans today
Colour Hairline Black / Flush Surface
Colour Group Black
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 2
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Accessories
VESA Mount Compatible Yes - mount must be purchased separately
Product Type
Product Category Group Brown Goods
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology LED Full Array
Maximum Resolution 3840 x 2160
Screen size 55 in
Screen Technology 4KUHD
Standard Refresh Rate 100hz/120hz (native)
Dimensions + Weight
Depth 33.6 cm
Height 78.4 cm
Shipping Depth 16 cm
Shipping Height 84 cm
Shipping Weight 24 kg
Shipping Width 135 cm
Weight 17.4 kg
Width 122.8 cm
General
Additional Information BRAVIA CORE is a streaming service included on the X85L, with hundreds of movies
Features Full Array LED
X-Balanced Speaker + Dolby Atmos
Google TV
Product Type TV
Brown Goods + SDA Features
Speakers Unique X-Balanced Speakers with Dolby Atmos for immersive sound for both sports and movies
VA + Streaming Apps 4oD
BBC iPlayer
Disney+
ITVPlayer
My5
Prime Video
Spotify
UKTV Player
YouTube
TV Services BBC iPlayer / 4od / ITV Player / Prime video / My5 / YouTube / UKTV Play / Disney+ / Spotify
Technical Details
Operating System Google
RMS Output Power 10W + 10W
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Year Guarantee
Efficiency + Standard
Energy Efficiency Class F
| Manufacturer | SONY |
|---|---|
| Model Number | KD55X85LU |
| Product Category Group | Brown Goods |
| Product Type | TV |
| Colour | Hairline Black / Flush Surface |
| Product Dimensions | 78.4cm x 122.8cm x 33.6cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 17.4 kg |
| Shipping Weight | 24 kg |
| Shipping Height | 84 cm |
| Shipping Width | 135 cm |
| Shipping Depth | 16 cm |
| Screen Size | 55 |
| Depth | 33.6 cm |
| Additional Information | BRAVIA CORE is a streaming service included on the X85L, with hundreds of movies |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | X-Balanced Speaker & Dolby Atmos |
| Key Feature 1 | Full Array LED |
| Key Feature 3 | Google TV |
| Height (cm) | 78.4 cm |
| Features | Full Array LED, X-Balanced Speaker & Dolby Atmos, Google TV |
| Energy Rating | F |
| Screen Type | 4KUHD |
| Screen Size (inches) | 55 inches |
| No. of HDMI | 4 |
| HDMI Port | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


