SONY SRSXB100B_CE7 Compact Bluetooth Wireless Speaker - Black
- Warranty 1 Year
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4548736146129
SONY SRSXB100B_CE7 Compact Bluetooth Wireless Speaker - Black
There are no limits to where or when you can enjoy your favourite music with this black portable wireless speaker from Sony. As it’s portable, you can take the party wherever you choose – whether that’s outside, poolside, or just in your front room. The design is dustproof and shockproof, so it’s ideal for an outdoor camping trip. It’s waterproof to IP67 standard too, so you don’t need to worry about taking it to the beach or pool. Carry your music further with the Sound Diffusion processor. This clever technology distributes sound much more evenly, spreading sound far and wide around your venue, without losing quality. And, the SRSXB100B has up to 16 hours of battery life, so you can keep the party going all night.
Order yours from Chapmans today
Additional Information Enjoy powerful, clear sound, with a deep bass
Sound Diffusion Processor expands sound far and wide
Extra-durable IP67 rated waterproof and dustproof with versatile strap
Up to 16 hours battery life
Echo Cancelling technology
Features Sound Diffusion processor
Extra-durable and IP67-rated waterproof
Up to 16 hours battery life
Product Type Wireless Speaker
Dimensions & Weight
Depth 8.7 cm
Height 11.2 cm
Shipping Depth 8.5 cm
Shipping Height 12 cm
Shipping Weight 0.36 kg
Shipping Width 8.5 cm
Weight 0.27 kg
Width 8.7 cm
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
Connectivity
Bluetooth Yes
Interfaces/Ports USB
Product Type
Product Category Group CE
Additional Information
Warranty/Guarantee 1 Year Warranty
| Manufacturer | SONY |
|---|---|
| Model Number | SRSXB100B_CE7 |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Wireless Speaker |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Bluetooth |
| Product Dimensions | 11.2cm x 8.7cm x 8.7cm |
| Width | 8.7 cm |
| Weight | 0.27 kg |
| Shipping Weight | 0.36 kg |
| Shipping Height | 12 cm |
| Shipping Width | 8.5 cm |
| Shipping Depth | 8.5 cm |
| Depth | 8.7 cm |
| Additional Information | Enjoy powerful, clear sound, with a deep bass, Sound Diffusion Processor expands sound far and wide, Extra-durable IP67 rated waterproof and dustproof with versatile strap, Up to 16 hours battery life, Echo Cancelling technology |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Extra-durable and IP67-rated waterproof |
| Key Feature 1 | Sound Diffusion processor |
| Key Feature 3 | Up to 16 hours battery life |
| Features | Sound Diffusion processor, Extra-durable and IP67-rated waterproof, Up to 16 hours battery life |
| Height | 11.2 cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |


