Stoves STGTG60C 4 Burner Gas Through Glass Hob in Black
- Warranty 1 Year
- ColourBlack
- Fuel TypeGas
- Manufacturer Guarantee1 year
Stoves 60cm Built in 4 Burner Gas Through Glass Hob in Black (ST GTG60C)
Stoves 60cm built-in gas through glass hob offers 4 gas burners. Additional features include cast iron pan supports, automatic ignition, front rotary controls, flame safety device and easy clean surface.
- Gas-Through-Glass
- Cast Iron Pan Supports
- Flame Safety Device
- Easy Clean Surface
| Product Information | |
| GDHA SKU Code | 444410193 |
| GDHA SKU Description | ST GTG60C Blk |
| Installation | |
| Gas type | NG(G20)+LPG(G30) |
| Gas inlet type | 1/2" BSP Female Coupler |
| Gas inlet position | Right upper |
| LPG convertible | Yes |
| Electrical connection | Yes |
| Lead Length (metres) | 1.0 |
| Fuse size (A) | 13A |
| With Plug/Type (eg Yes/UK) | Yes/UK |
| Terminal block position (Looking from back of appliance) | Bottom right |
| Power supply | 220V-240V |
| Total Electrical Power Load at 240V (kW) | 0.003 |
| Total Gas Power Load (kW) | 8.1 |
| Supply frequency (Hz) | 50-60Hz |
| Phase (single or 3) | single |
| Hob | |
| No of burners/elements | 4 |
| Hotplate type | Glass |
| Controls position (facia / hotplate) | Front |
| CTR - Triple ring/Wok burner | 3.6kW |
| REAR LH - Rapid burner | / |
| RH - Semi-rapid burners | 1.75kWx2 |
| FRONT LH - Auxiliary burner | 1.0kW |
| Thermocouples (flame safety device) | Yes |
| Burner cap type / colour | enamel/black |
| Enamelled wire pan support | No |
| Cast pan support | Yes |
| Griddle | No |
| Push button Ignition (battery) | No |
| Push button Ignition (mains) | No |
| Auto Ignition | Yes |
| Lid / type | No |
| Lid Handle / Front Trim | No |
| Lid auto shut off | No |
| Lid soft close | No |
| Facia | |
| Control Interface (rotary/touch) | rotary |
| Number of knobs | 4 |
| Style of knob - colour & type | Black/GD/Stoves Gas Hobs |
| Bezel - colour & type | No |
| Oven/Grill markings location (knob, bezel, facia) | Facia |
| Facia material | Glass |
| Cladding type | No |
| Cladding style/colour | No |
| Facia cooling system | No |
| Screened Branding or Model Name | Yes |
| Badge / Brand | Stoves |
| Product information | |
| Height (mm) | 97 |
| Width (mm) | 600 |
| Depth (mm) | 510 |
| Height (mm) | 166 |
| Width (mm) | 664 |
| Depth (mm) | 574 |
| Packed (kg) | 13 |
| Unpacked (kg) | 11 |
| Manufacturer | Stoves |
|---|---|
| Colour | Black |
| Model Number | STGTG60C |
| Fuel Type | Gas |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |
