TCL 75P7K-UK 75" 4K QLED Direct LED HDR Google TV
- Warranty 2 Years
- Screen Size (inches)75 inches
- Screen TypeQLED
- SmartYes
- BluetoothYes
- HDMI PortYes
- USB PortYes x 2
- No. of HDMI3
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN5901292526313
TCL 75P7K-UK 75" 4K QLED Direct LED HDR Google TV
The TCL 75P7K 75” QLED Smart TV combines cutting-edge technology with exceptional performance to redefine home entertainment. Featuring QLED technology, it delivers stunning visuals with genuine colours made from over a billion hues. The Direct LED backlight enhances image quality and provides a superior viewing experience while maintaining energy efficiency.
Designed with an advanced HVA (Hi-Performance Vertical Alignment) screen, this TV represents the next generation of VA displays, ensuring sharp contrast and enhanced picture clarity. Its AiPQ Processor, powered by TCL’s advanced algorithm, processes content with stable and high-quality 4K resolution, making your favourite movies, shows, and games come to life.
This TCL TV also supports HDR multi-format, including HDR10, HLG, HDR10+, and Dolby Vision, offering a truly immersive and versatile HDR experience. With its Google TV functionality, the TCL 75P7K is a perfect choice for those seeking innovation, convenience, and cinematic excellence in their living room.
Order yours from Chapmans today
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology LED Direct
Enhanced Refresh Rate 120Hz
Horizontal Viewing Angle 178
Maximum Resolution 3840 x 2160
Screen size 75 in
Screen Technology QLED
Standard Refresh Rate 60 Hz
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
HDMI Version 2.1
Number of HDMI Ports 3
Number of USB Ports 2
Smart Connect Yes
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Accessories
VESA Mount Compatible Yes - 400x400mm
Dimensions & Weight
Depth 7 cm
Depth with Stand 24.7 cm
Height 95.8 cm
Height with Stand 103.5 cm
Shipping Depth 17.8 cm
Shipping Height 112.5 cm
Shipping Weight 2.5 kg
Shipping Width 185 cm
Weight 22.9 kg
Width 166.6 cm
Width with Stand 131.6 cm
Product Type
Product Category Group CE
Additional Information
Warranty/Guarantee 2 Year Warranty
Warranty Redemption Information Receipt of purchase must be kept to support any claim.
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
General
Additional Information QLED: QLED technology, this TCL TV delivers genuine colours made from over a billion hues.
Direct LED offers enhanced image quality, energy efficiency, and provides a superior viewing experience
HVA Screen: HVA (Hi-Performance Vertical Alignment) represents the next generation of VA screens.
AiPQ Processor: AiPQ enabled TCL algorithm processes contents with stable and high 4K quality
HDR Multi-Format: HDR10, HDR HLG, HDR10+ , HDR DOLBY VISION, This TCL TV supports them all.
Features Direct LED
AiPQ Processor
Hi-Performance Vertical Alignment
Product Type TV
Programmes & Functions
Digital Tuner Yes
Videocall Yes
Brown Goods & SDA Features
Speakers 2
USB Recording Yes
Technical Details
Operating System Google
RMS Output Power 2x10 W
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class F
| Manufacturer | TCL |
|---|---|
| Model Number | 75P7K-UK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 75 to 79 inch QLED 4 UHD Televisions |
| Product Dimensions | 95.8cm x 166.6cm x 7cm |
| RMS Output Power | 2x10 W |
| Operating System | |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB Recording | Yes |
| USB | Yes |
| Videocall | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 400x400mm |
| Width | 166.6 cm |
| Width with Stand | 131.6 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 22.9 kg |
| Shipping Weight | 2.5 kg |
| Shipping Height | 112.5 cm |
| Shipping Width | 185 cm |
| Shipping Depth | 17.8 cm |
| Smart TV | Yes |
| Smart Connect | Yes |
| Screen Size | 75 in |
| Screen Technology | QLED |
| Speakers | 2 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Depth | 7 cm |
| Depth with Stand | 24.7 cm |
| Digital Tuner | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED Direct |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | AiPQ Processor |
| Key Feature 1 | Direct LED |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Height with Stand | 103.5 cm |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Key Feature 3 | Hi-Performance Vertical Alignment |
| Features | Direct LED, AiPQ Processor, Hi-Performance Vertical Alignment |
| Enhanced Refresh Rate | 120HZ |
| Height | 95.8 cm |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.1 |
| Energy Rating | F |
| Screen Type | QLED |
| Screen Size (inches) | 75 inches |
| No. of HDMI | 3 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes x 2 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |


