Ubiquiti UniFi UAP-AC-LITE PoE MIMO 802.11ac Wifi Access Point
- Warranty 1 Year
- Manufacturer Guarantee1 year
Ubiquiti UniFi AC Lite 802.11ac PoE MiMo Indoor Wifi Access Point (UAP-AC-LITE)
The UniFi AC Lite from Ubituiti is a gigabit, 802.3af-powered Wifi access point suitable for indoor use. With a sleek, ultra-compact design it features a cleaner design in a reduced footprint.
Suitable for both Commercial and Domestic environments. A great way to extend Wifi range to any number of people.
Available to order at any time. Please contact us to discuss your installation requirements.
UAP-AC-LITE
Featuring an ultra-compact design, the UniFi AC Lite AP delivers a cost-effective combination of value and performance in a reduced footprint: 25% smaller than the standard UniFi AP. The UniFi AC Lite AP provides simultaneous, dual-band, 2x2 MIMO technology and is available in single and five-packs (PoE adapter not included with five packs).
Up to 5x Faster with Dual-Radio 2x2 802.11ac MIMO Technology
The UniFi AC Lite wifi access point supports simultaneous dual-band, 2x2 MIMO technology in the 5 and 2.4 GHz radio bands.
The newly redesigned UniFi Controller optimizes RF performance:
- Spectral Analysis: Collects feedback on full 5GHz and 2.4GHz channel interference.
- Band Steering: Pushes clients to faster interference-free, 5GHz channels.
- Airtime Fairness: Minimises problem-client effects on system performance by limiting their airtime access.
Scalable Enterprise Wi-Fi Management
UniFi is the revolutionary Wi-Fi system that combines enterprise performance, unlimited scalability, and a central management controller. UniFi 802.11AC Dual Radio Access Points (APs) have a refined industrial design and can be easily installed using the included mounting hardware.
Easily accessible through any standard web browser and the UniFi mobile app (iOS or Android), the UniFi Controller software is a powerful software engine ideal for high-density client deployments requiring low latency and high uptime performance. Use the UniFi Controller software to quickly configure and administer an enterprise Wi-Fi network - no special training required. RF map and performance features, real-time status, automatic UAP device detection, and advanced security options are all seamlessly integrated.
Extend Your Coverage
With the UniFi Controller software running in a NOC or in the cloud, administrators can manage multiple sites: multiple, distributed deployments and multi-tenancy for managed service providers.
Features
Save Money and Save Time: Unlike traditional enterprise Wi-Fi systems that use a hardware controller, UniFi comes bundled with a non-dedicated software controller that can be deployed on an on-site PC, Mac, or Linux machine; in a private cloud; or using a public cloud service.
Powerful Hardware: The UniFi 802.11AC Dual-Radio APs feature the latest in Wi-Fi 802.11AC MIMO technology. Intuitive UniFi Controller Software Configure and manage your APs with the easy-to-learn user interface.
Expandable Unlimited scalability: build wireless networks as big or small as needed. Start with one (or upgrade to a three pack) and expand to thousands while maintaining a single unified management system.
The UniFi Controller v5 software is a powerful, enterprise wireless software engine ideal for high-density client deployments requiring low latency and high uptime performance. With its software-based capabilities, the UniFi virtual control plane allows for unlimited scalability under one centralized controller. Remotely access the UniFi Controller to upgrade deployed UniFi APs while in the field.
| Model | Ubiquiti UniFi UAP-AC-LITE |
| Dimensions | 160mm Diameter x 31.45mm |
| Environment | Indoor |
| Simultaneous Dual Band | Yes |
| 2.4Ghz Radio Rate | 300Mbps |
| 2.4GHz MIMO | 2x2 |
| 5Ghz Radio Rate | 867Mbps |
| 5GHz MIMO | 2x2 |
| PoE Mode | 802.3af/A PoE + 24V PoE |
| Ports | 1 x 10/100/1000 Ethernet |
| Ceiling Mount | Yes |
| Wall Mount | Yes |
| Wireless Uplink | Yes |
| DFS Certification | Yes |
| UAP-AC-LITE Detailed Specifications | |
|---|---|
| Dimensions | 160 x 160 x 31.45 mm (6.30 x 6.30 x 1.24") |
| Weight With Mounting Kits | 170 g (6.0 oz) 185 g (6.5 oz) |
| Networking Interface | 1x 10/100/1000 Ethernet Port |
| Buttons | Reset |
| Power Method | 802.3af/A PoE 24V Passive PoE (Pairs 4, 5+; 7, 8 Return) |
| Power Supply | 24V, 0.5A Gigabit PoE Adapter (Only included with single-packs) |
| Power Save | Supported |
| Maximum Power Consumption | 6.5W |
| Maximum TX Power 2.4 GHz 5 GHz | 20 dBm 20 dBm |
| Antennas | 2x Dual-Band Antennas 3 dBi Each |
| Wi-Fi Standards | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Wireless Security | WEP WPA-PSK WPA-Enterprise (WPA/WPA2, TKIP/AES) |
| BSSID | Up to 8 per Radio |
| Mounting | Wall/Ceiling (Kits Included) |
| Operating Temperature | -10 to 70° C (14 to 158° F) |
| Operating Humidity | 5 to 95% Noncondensing |
| Certifications | CE, FCC, IC |
| Advanced Traffic Management | |
| VLAN | 802.1Q |
| Advanced QoS | Per-User Rate Limiting |
| Guest Traffic Isolation | Supported |
| WMM | Voice, Video, Best Effort, and Background |
| Concurrent Clients | 250+ |
| Supported Data Rates (Mbps) | |
| Standard | Data Rates |
| 802.11ac | 6.5 Mbps to 867 Mbps (MCS0 - MCS9 NSS1/2, VHT 20/40/80) |
| 802.11n | 6.5 Mbps to 300 Mbps (MCS0 - MCS15, HT 20/40) |
| 802.11a | 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48, 54 Mbps |
| 802.11g | 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48, 54 Mbps |
| 802.11b | 1, 2, 5.5, 11 Mbps |
| Manufacturer | Ubiquiti |
|---|---|
| Model Number | UAP-AC-LITE |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |

