SILK'N SIS1PUK001 SilkyStraight Hair Straightener - Gold
Available for purchase please phone for delivery date on 01384 566497
- Warranty 2 Years
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN8712856071302
The SILK'N SIS1PUK001 SilkyStraight Hair Straightener in Gold is a high-quality styling tool designed to help you achieve sleek, straight hair with ease. With its advanced ceramic plates and adjustable temperature settings, this straightener is perfect for all hair types.
Key Features:
- Advanced ceramic plates for smooth, shiny results
- Adjustable temperature settings for customized styling
- Quick heat-up time for fast styling
- Sleek gold design for a stylish addition to your beauty routine
- 360° swivel cord for easy maneuverability
| Manufacturer | silk'n |
|---|---|
| Model Number | SIS1PUK001 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Hair Straightener |
| Colour | Gold |
| Colour Group | Gold |
| Product Range | Hair Stylers |
| Product Dimensions | 3.6cm x 3.2cm x 29cm |
| Width | 3.2 cm |
| Weight | 0.47 kg |
| Warranty Information | automatic (consumer keeps receipt) |
| Shipping Weight | 8.9 kg |
| Shipping Height | 38.8 cm |
| Shipping Width | 36.3 cm |
| Shipping Depth | 25 cm |
| Cord Length | 3 m |
| Depth | 29 cm |
| Additional Information | 12 temperatures , 3-meter long cable for freedom of movement, 15 Seconds heat up time, , Includes : 1x SilkyStraight device, 1x Heat resistant pouch, 1x UK Mains cord, 1x User manual |
| Key Feature 2 | Titanium floating plates |
| Key Feature 1 | Infrared technology |
| Material | Titanium and floating plates |
| Key Feature 3 | Ionic generator |
| Features | Infrared technology, Titanium floating plates, Ionic generator |
| Height | 3.6 cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |


