Tefal FV9845G0 3100W Steam Iron - Black & Rose Gold
Available for purchase please phone for delivery date on 01384 566497
- Warranty 2 Years
- ColourBlack Rose Gold
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN3121040072806
Tefal FV9845G0 Steam iron - Black + Rose Gold
Get through that ironing pile faster with this 3100W steam iron from Tefal. This model features a 60g/min continuous steam for efficient crease removal as well as a 260g/min boost for those stubborn areas. Producing 100% filtered, pure steam, the FV9845G0 offers perfect ironing results every time. And, its black and rose gold colour will look stylish in any home.
Order yours from Chapmans today
| Manufacturer | Tefal |
|---|---|
| Colour | Black Rose Gold |
| Model Number | FV9845G0 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Steam Iron |
| Colour | Pink |
| Product Dimensions | 16.3cm x 15.1cm x 31.6cm |
| Weight | 1.45 kg |
| Shipping Weight | 5.8 kg |
| Shipping Height | 39.4 cm |
| Shipping Width | 34.8 cm |
| Shipping Depth | 36 cm |
| Depth | 31.6 cm |
| Key Feature 2 | 3100W |
| Key Feature 1 | 100% filtered pure steam |
| Key Feature 4 | 260g/min steam boost |
| Key Feature 5 | easy crease removal |
| Height (cm) | 16.3 cm |
| Features | 100% filtered pure steam, 3100W, 260g/min steam boost, easy crease removal |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |

