Tefal SV8062G0 Ultimate Pure FV9845 Steam Iron - Black
Available for purchase please phone for delivery date on 01384 566497
- Warranty 2 Years
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN3121040080214
| Manufacturer | Tefal |
|---|---|
| Model Number | SV8062G0 |
| Product Category Group | SDA |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | 26cm x 21cm x 36cm |
| Wi-Fi | No |
| Smart Connect | No |
| Self Cleaning Technology | No |
| Steam Function | Yes |
| Depth | 36 cm |
| Bluetooth | No |
| Boost Function | Yes |
| Key Feature 2 | 460g Boost, 1.7m Cord Length |
| Key Feature 1 | Up to 6.8 Bars, 130g Min Continuous Steam |
| Key Feature 3 | One Setting Safe for All Ironable Fabrics |
| Height (cm) | 26 cm |
| Features | Up to 6.8 Bars, 130g Min Continuous Steam, 460g Boost, 1.7m Cord Length, One Setting Safe for All Ironable Fabrics |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |

