Vax CDCW-CSXS Spot Wash Carpet Cleaner
- Warranty 2 Years
- Cable Length (metres)4.5 metres
- Weight (kg)3.89kg
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN5012512170350
Vax CDCW-CSXS Spot Wash Carpet Cleaner
The SpotWash spot cleaner from VAX combines powerful suction and deep hygienic cleaning to effectively remove spills and stains around your home. Suitable for multi-surfaces, it can be used on carpets, upholstery, stairs, car interiors, and sealed hard floors. Use the specifically formulated cleaning solution to spray, scrub, and remove everyday marks and stains – perfect for homes with pets. The CDCWCSXS is portable and compact, easy to clean and empty, and includes a long-reach hose for further cleaning. What’s more, the self-clean function efficiently flushes the hose out, removing dirt and debris after cleaning.
Order yours from Chapmans today
Additional Information Self clean function + Dual tank technology
Features Multi-surface cleaning
Portable + compact
Self-clean function
Product Type Carpet Cleaner
Dimensions + Weight
Depth 24.1 cm
Height 38.3 cm
Shipping Depth 25.5 cm
Shipping Height 43.5 cm
Shipping Weight 6.1 kg
Shipping Width 39.5 cm
Weight 3.89 kg
Width 45.8 cm
Design Elements
Colour Red and Grey
Colour Group Multi-coloured
Material Plastic
Accessories
Accessories 1x 2.5m Hose
1x Wash Tool
1x Crevice Tool
1x Accessory Bag
Package Contents 1 x VAX Spotwash Duo
1 x Everyday 2-in-1 Tool
1 x Messy Clean Up 2-in-1 Tool
2 x Hose Clips
2 x Multipurpose Cleaning Attachments
2 x Hard Floor Scrub Attachments
1 x 250ml VAX Spot Washer Cleaning Solution
Product Type
Product Category Group SDA
Brown Goods + SDA Features
Floor Type Upholstery
Carpet
Hard Floors
Stairs
Hose Length 4.5 m
Programmes + Functions
Number of Power Levels 1
Additional Information
Warranty/Guarantee 2 Year Warranty
| Manufacturer | Vax |
|---|---|
| Model Number | CDCW-CSXS |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Carpet cleaner |
| Colour | Red and Grey |
| Colour Group | Multi-coloured |
| Product Range | Carpet Washers |
| Product Dimensions | 38.3cm x 45.8cm x 24.1cm |
| Number of Power Levels | 1 |
| Width | 45.8 cm |
| Weight | 3.89 kg |
| Warranty Information | consumers can register on https://www.vax.co.uk/registration |
| Shipping Weight | 6.1 kg |
| Shipping Height | 43.5 cm |
| Shipping Width | 39.5 cm |
| Shipping Depth | 25.5 cm |
| Depth | 24.1 cm |
| Accessories | 1x 2.5m Hose, 1x Wash Tool, 1x Crevice Tool, 1x Accessory Bag |
| Key Feature 2 | Portable & compact |
| Key Feature 1 | Multi-surface cleaning |
| Material | Plastic |
| Key Feature 3 | Self-clean function |
| Features | Multi-surface cleaning, Portable & compact, Self-clean function |
| Height | 38.3 cm |
| Cable Length (metres) | 4.5 metres |
| Weight (kg) | 3.89kg |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |


