Vax CLSV-B4KC Cordless Vacuum - 45 Minutes Run Time - Blue
Available for purchase please phone for delivery date on 01384 566497
- Warranty 1 Year
- CordlessYes
- Charge Time3 hours
- Filter TypeDustvault 3 stage filtration
- Dust Capacity (litres)0.6 litres
- Weight (kg)3.1kg
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5012512172576
Vax CLSV-B4KC Cordless Vacuum - 45 Minutes Run Time - Blue
Keep dust at bay with VAX’s Blade 4 cordless vacuum cleaner. Designed to remove dirt and debris from multiple surfaces, it’s ideal for use in the home, cleaning the car, on the stairs, and on upholstery. Ready to use in three hours and with a 45-minute run time, the CLSVB4KC is ready when you need it. The ONEPWR battery is removable too, so you can use another battery for those longer, tougher jobs. Plus, the compact and flexible powered hose works with all tools and is perfect for awkward areas such as under seats and in the boot. Paired with the mini motorised pet tool, you’ll banish pet hair quickly and efficiently.
Order yours from Chapmans today
Dust Capacity 0.6 L
Filter Type Washable
Floor Type Upholstery
Carpet
Hard Floors
Stairs
Maximum Battery Recharge Time 3 Hours
Maximum Battery Run Time 45 min
Pet Hair Cleaning Yes
Design Elements
Colour Blue
Colour Group Blue
Material Plastic
Product Type
Product Category Group SDA
Dimensions + Weight
Depth 24 cm
Height 114 cm
Shipping Depth 18.7 cm
Shipping Height 37.6 cm
Shipping Weight 5.7 kg
Shipping Width 75 cm
Weight 3.1 kg
Width 18.5 cm
Accessories
Accessories 1x x VAX ONEPWR 4.0 Ah removable battery
1 x VAX ONEPWR 1.5A charging dock
1 x Mini motorised pet tool
1 x Flexible powered hose
1 x Wall mount
1 x Dusting brush
1 x Crevice tool
1 x Tool caddy
General
Additional Information DUSTVAULT 3 stage filtration technology
Features Designed for home and car cleaning
Flexible powered hose
Mini Motorised Pet Tool
Product Type Cordless Vacuum
Programmes + Functions
Number of Power Levels 2
Additional Information
Warranty/Guarantee 3 Year Warranty
Connectivity
Cordless Yes
| Manufacturer | Vax |
|---|---|
| Model Number | CLSV-B4KC |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Cordless Vacuum |
| Colour | Blue |
| Colour Group | Blue |
| Product Range | Cordless Vacuum Cleaners |
| Product Dimensions | 114cm x 18.5cm x 24cm |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Number of Power Levels | 2 |
| Width | 18.5 cm |
| Weight | 3.1 kg |
| Warranty Information | consumers can register on https://www.vax.co.uk/registration |
| Shipping Weight | 5.7 kg |
| Shipping Height | 37.6 cm |
| Shipping Width | 75 cm |
| Shipping Depth | 18.7 cm |
| Cordless | Yes |
| Depth | 24 cm |
| Accessories | 1x x VAX ONEPWR 4.0 Ah removable battery, 1 x VAX ONEPWR 1.5A charging dock, 1 x Mini motorised pet tool, 1 x Flexible powered hose, 1 x Wall mount, 1 x Dusting brush, 1 x Crevice tool, 1 x Tool caddy |
| Key Feature 2 | Flexible powered hose |
| Key Feature 1 | Designed for home and car cleaning |
| Material | Plastic |
| Maximum Battery Recharge Time | 3 Hours |
| Maximum Battery Run Time | 45 min |
| Key Feature 3 | Mini Motorised Pet Tool |
| Features | Designed for home and car cleaning, Flexible powered hose, Mini Motorised Pet Tool |
| Dust Capacity | 0.6 L |
| Height | 114 cm |
| Filter Type | Washable |
| Weight (kg) | 3.1kg |
| Dust Capacity (litres) | 0.6 litres |
| Cordless | Yes |
| Filter Type | Dustvault 3 stage filtration |
| Charge Time | 3 hours |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |


