Vax S85-CM Steam Clean Multi - White & Blue
- Warranty 1 Year
- Cable Length (metres)5 metres
- Weight (kg)2.1 kg
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5012512157849
Vax S85-CM Steam Clean Multi - White + Blue
Keep floors spotless with VAX’s Steam Clean Multi home cleaner. A steam mop and detachable handheld in one handy appliance, you can clean here, there, and everywhere with just water. Perfect for sealed hard floors, the S85CM removes stubborn grease and grime while the handheld is ideal for surfaces like counters, tiles, and windows. The angular floorhead means you get into awkward spaces and tight corners. Plus, with a quick heat-up time of just 30 seconds, you won’t need to hang around for too long. This model has a 0.33L tank, a 15-minute steaming time, and a 5m power cord.
Order yours from Chapmans today
Features Kills 99.9% of bacteria
Detachable handheld
Angular floorhead
Product Type Steam Cleaner
Dimensions & Weight
Cable Length 5 m
Depth 28 cm
Height 113 cm
Shipping Depth 28 cm
Shipping Height 74 cm
Shipping Weight 2.1 kg
Shipping Width 14 cm
Weight 2.1 kg
Width 30 cm
Design Elements
Colour White & Blue
Colour Group Multi-coloured
Brown Goods & SDA Features
Floor Type Carpet
Sealed hardfloors
Product Type
Product Category Group SDA
Additional Information
Warranty/Guarantee 1 Year Warranty
Warranty Redemption Information Consumers can register on https://www.vax.co.uk/registration
Accessories
Accessories Concentration Nozzle
Squeegee
Small round brush
Grout Brush
Utility Head
Microfibre Pad
Carpet Glider
Measuring Jug
Package Contents Steam Clean Multi
Concentration Nozzle
Squeegee
Small round brush
Grout Brush
Utility Head
Microfibre Pad
Carpet Glider
Measuring Jug
| Manufacturer | Vax |
|---|---|
| Model Number | S85-CM |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Steam Cleaner |
| Colour | White & Blue |
| Colour Group | Multi-coloured |
| Product Range | Steam Cleaners |
| Product Dimensions | 113cm x 30cm x 28cm |
| Package Contents | Steam Clean Multi, Concentration Nozzle, Squeegee, Small round brush, Grout Brush, Utility Head, Microfibre Pad, Carpet Glider, Measuring Jug, |
| Width | 30 cm |
| Weight | 2.1 kg |
| Shipping Weight | 2.1 kg |
| Shipping Height | 74 cm |
| Shipping Width | 14 cm |
| Shipping Depth | 28 cm |
| Depth | 28 cm |
| Accessories | Concentration Nozzle, Squeegee, Small round brush, Grout Brush, Utility Head, Microfibre Pad, Carpet Glider, Measuring Jug, |
| Cable Length | 5 m |
| Key Feature 2 | Detachable handheld |
| Key Feature 1 | Kills 99.9% of bacteria |
| Key Feature 3 | Angular floorhead |
| Features | Kills 99.9% of bacteria, Detachable handheld, Angular floorhead |
| Height | 113 cm |
| Floor Type | Carpet, Sealed hardfloors |
| Cable Length (metres) | 5 metres |
| Weight (kg) | 2.1 kg |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |


