Vax U85-AS-BE Upright Corded Bagless Vacuum - Orange/Grey
✔ Delivery in 1 to 3 working days
- Warranty 1 Year
- Cable Length (metres)3.6 metres
- Weight (kg)5kg
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5012512158167
Vax U85-AS-BE Upright Corded Bagless Vacuum - Orange/Grey
The VAX Air Stretch is a corded upright vacuum cleaner with multi-cyclonic technology for no loss of suction and constant powerful pickup. Lightweight at just 5kg, it’s easy to lift up and down the stairs. With the stretch hose and extra-long 13m cord, you can reach up to 17m for a versatile and total whole home clean. Complete with a 3-1 tool including a crevice, upholstery, and dusting tool, it’s easy to clean in hard-to-reach places. What’s more, the U85ASBE comes with a full-size capacity dustbin and HEPA filtration in a stylish grey and orange design.
Order yours from Chapmans today
Additional Information 3-in-1 tool for effortless cleaning around the home
Features Lightweight and Powerful
Extra Long 13m Cord
No Loss of Suction
Multi-cyclonic technology
Product Type Vacuum
Dimensions + Weight
Depth 30.5 cm
Height 110 cm
Weight 5 kg
Width 31 cm
Design Elements
Colour Orange and Grey
Colour Group Multi-coloured
Material Plastic
Brown Goods + SDA Features
Cyclonic Technology Yes
Filter Type HEPA
Floor Type Upholstery
Carpet
Hard Floors
Stairs
Hose Length 3.6 m
Pet Hair Cleaning Yes
Product Type
Product Category Group SDA
Programmes + Functions
Number of Power Levels 1
Additional Information
Warranty/Guarantee 1 Year Warranty
Accessories
Accessories Crevice nozzle, upholstery nozzle, dusting brush
Package Contents 1x VAX Air Stretch vacuum
Crevice nozzle
Upholstery nozzle
Dusting brush
| Manufacturer | Vax |
|---|---|
| Model Number | U85-AS-BE |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum |
| Colour | Orange and Grey |
| Colour Group | Multi-coloured |
| Product Range | Upright Vacuum Cleaners |
| Product Dimensions | 110cm x 31cm x 30.5cm |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Number of Power Levels | 1 |
| Width | 31 cm |
| Weight | 5 kg |
| Warranty Information | consumers can register on https://www.vax.co.uk/registration |
| Depth | 30.5 cm |
| Cyclonic Technology | Yes |
| Accessories | Crevice nozzle, upholstery nozzle, dusting brush |
| Key Feature 2 | Extra Long 13m Cord |
| Key Feature 1 | Lightweight and Powerful |
| Material | Plastic |
| Key Feature 4 | Multi-cyclonic technology |
| Key Feature 3 | No Loss of Suction |
| Features | Lightweight and Powerful, Extra Long 13m Cord, No Loss of Suction, Multi-cyclonic technology |
| Height | 110 cm |
| Filter Type | HEPA |
| Cable Length (metres) | 3.6 metres |
| Weight (kg) | 5kg |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | true |


