Aeg L6FB1741N 7kg 1400 Spin Washing Machine
- Warranty 2 Years
- ColourWhite
- Energy RatingD
- Washing Capacity7kg
- Spin Speed1400rpm
- Width (approx)60cm
- No. of Programs12
- DelicatesYes
- Quick WashYes
- Energy RatingD
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN7332543554584
AEG 7kg 1400 Spin Washing Machine in White (L6FBI741N)
As a freestanding washing machine, the L6FBI741N will clean, protect, and nourish your clothes. Coming with a wide variety of programmes, advanced technology, and user-friendly features, your family`s clothes will be cleaner than ever before.
Wash Cycles and Technology
Discover ProSense technology® with this AEG washing machine, which uses sensors to tailor each load`s cycle automatically, based on its weight. The result? Each and every garment will be cared for and come out as new, while saving water and energy at the same time.
You`ll find 12 built-in cycles with the AEG L6FBI741N, from Cotton and Synthetic, to Eco and Wool. If you`re in a hurry, the Quick Wash facility will have clothes ready in only 20 minutes, while the Delay Start lets you set a cycle to begin up to 20 hours in advance. Choose whatever mode you need with the knob control, while the touch LCD display offers guidance on washing choices, settings, and information.
AEG Design and Features
The L6FBI741N comes with a ProTex gentle drum (like all AEG models), which has a special water jet design to treat your clothes carefully. With more holes than standard washing machines too, fabrics won`t be stretched and textures won`t be damaged throughout the spin cycles.
This AEG washer also has a generously sized door and porthole, so you can load and unload your clothes with ease. As a freestanding machine, you`ll have installation flexibility, while the optional stacking kit allows you to place it on top of or below a separate appliance. Finished in a modern white, it`s sure to fit into any kitchen or utility room seamlessly.
Give your clothes the care they deserve with this 7 kg 1400 rpm AEG washing machine. Why not add the freestanding L6FBI741N to your basket now?
| Brand Name | AEG |
| Additional Information | 20 Hours Delay Start |
| Shipping Depth | 64.6 cm |
| Spin Performance | B |
| Weight (Approximate) | 68.5 kg |
| Shipping Height | 90 cm |
| Quick Wash | Yes |
| Depth | 58 cm |
| Shipping Width | 64 cm |
| Quick Wash Time | 20 minutes |
| Colour | White |
| Load Capacity (kg) | 7 kg |
| Display Screen Type | Digital LCD Display |
| Spin Speed (rpm) | 1400 Spin |
| Number of Programmes | 12 |
| Programmes | Cotton Hand Wash Delicate Wash Rinse Cycle Eco Spin Only Drain & Spin Synthetic Pre-wash Mixed Load Wool |
| Quick Wash Time (Full Load) | 20 minutes |
| Annual Water Usage (litres) | 9499 Ltrs |
| Annual Energy Rating (kwh) | 171 (kwh) |
| Features | ProTex gentle drum ProSense technology® Delay Start Touch control display |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Height | 85 cm |
| Noise Level - Washing (dB) | 56 (dB) |
| Noise Level - Spinning (dB) | 78 (dB) |
| Manufacturer | Electrolux Home Care Products |
| Product Type | Washing Machine |
| Water Supply (Cold/Hot) | Cold Fill |
| Width | 60 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Control Type | Knob/Command functionality |
| Stackable | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Manufacturer | Aeg |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | L6FB1741N |
| Energy Rating | D |
| Energy Rating | D |
| Quick Wash | Yes |
| Delicates | Yes |
| No. of Programs | 12 |
| Washing Capacity | 7kg |
| Spin Speed | 1400rpm |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

