Asko DFI746MU.UK DFI746MUUK Integrated Dishwasher - 14 Place Settings
- Warranty 5 Years
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN3838782739736
Asko DFI746MU.UK DFI746MUUK Integrated Dishwasher - 14 Place Settings
Do the dishes in style with this full-size dishwasher from ASKO. Fully integrated, this stylish model will fit into your kitchen cupboards seamlessly. With the clever auto-dosing system, you’ll never waste detergent again. Simply fill the containers and you’ll be able to wash up to 20 loads before it needs refilling. Thanks to the vase and bottle holder with adaptable power zones – perfect for cleaning baby bottles. What’s more, the door on the DFI746MUUK will automatically open which shortens cycle times and improves drying performance, for thoroughly clean and dry dishes every time.
Order yours from Chapmans today
Place Setting Capacity 14
Design Elements
Colour Grey Matallic/ Stainless Steel
Colour Group Grey
Interior Material Stainless Steel
Third Rack Installed Yes
Installation Guide
Installation Type Integrated
Product Type
Product Category Group White Goods
Programmes & Functions
Control Type Touch
Drying Technology Turbo Drying
Half Load Supported No
No. of Programmes 15
Number of Temperature Settings 6
Delay Timer Yes
Efficiency & Standard
Dry Efficiency A
Energy Efficiency Class B
Noise Level 39 dB
Wash Efficiency A
Water Consumption 960 L
Dimensions & Weight
Depth 55.4 cm
Height 81.9 cm
Shipping Depth 68 cm
Shipping Height 89 cm
Shipping Weight 52 kg
Shipping Width 64 cm
Weight 49 kg
Width 59.6 cm
General
Additional Information UV cleanse -The water in the final rinse is sanitised with UV light and heat to kill microorganisms. The dishwasher uses more energy and the program time is extended.
Features Auto Dose technology
Automatic door opening
Vase & bottle holder
Product Type Dish washer
Care & Maintenance
Rinse Aid Indicator Yes
Salt Indicator - Light Yes
White Goods Features
Remaining Time Display Yes
Safety Features
Child Lock Yes
Water Protect System Yes
Display
Display Screen Type Digital
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Year Warranty
Connectivity
Smart Connect Yes
Wi-Fi Yes
| Manufacturer | Asko |
|---|---|
| Model Number | DFI746MU.UK |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dish washer |
| Colour | Grey Matallic/ Stainless Steel |
| Product Dimensions | 81.9cm x 59.6cm x 55.4cm |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Remaining Time Display | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Noise Level | 39 dB |
| Number of Temperature Settings | 6 |
| Third Rack Installed | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 49 kg |
| Water Consumption | 960 L |
| Wash Efficiency | A |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Weight | 52 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Width | 64 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Control Type | Touch |
| Display Type | Digital |
| Delay Timer | Yes |
| Depth | 55.4 cm |
| Additional Information | UV cleanse -The water in the final rinse is sanitised with UV light and heat to kill microorganisms. The dishwasher uses more energy and the program time is extended. |
| Child Lock | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Integrated |
| Key Feature 2 | Automatic door opening |
| Key Feature 1 | Auto Dose technology |
| Key Feature 3 | Vase & bottle holder |
| Height (cm) | 81.9 cm |
| Features | Auto Dose technology, Automatic door opening, Vase & bottle holder |
| Drying Technology | Turbo Drying |
| Dry Efficiency | A |
| Half Load Supported | No |
| Energy Rating | B |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |



