Asko OCM8487B 50 Litres Combination hot air oven/microwave
- Warranty 5 Years
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN3838782577543
Asko OCM8487B 50 Litres Combination hot air oven/microwave
Available in black steel, this ASKO microwave has a large capacity, dial + touch controls, and plenty of features to cook all sorts of meals for your family quickly and easily.
Cooking Flexibility
This microwave’s 50 L capacity gives plenty of cooking space for any occasion. Whether you are cooking for family and friends or a romantic meal for two, you can prepare a variety of foods without a hitch. And, microwaving food doesn’t mean it should lose its flavour. Use the large and small grills to brown and grill effortlessly with the OCM8487B.
18 pre-programmed functions help you prepare meals quickly, making life easier in the kitchen. Choose your favourite from the list of options and let this model do all the hard work. Functions include:
* Hot Air
* Hot Air + Bottom Heat
* Top + Bottom Heat
* Large Grill
* Small Grill
* WarmPlate
* StayWarm
* STEPBake
* AutoRoast
Save time with the Auto programmes. Set the desired quantity, weight, and browning level, and this combination microwave will automatically choose the appropriate function and cooking time. Perfect for use with specific recipes, to achieve great results every time.
Featuring STEPBake , you can combine programmes to create the perfect meal. Multiphase cooking lets you choose up to three settings in one cooking process, so you can create tailored dishes to suit your needs.
Plus, with six power levels up to 1000 W and a hot air oven which reaches temperatures up to 250 degrees, the OCM8487B is the ideal choice for any type of meal.
ASKO Design
The OCM8487B has been designed with ease of use in mind. the control dials let you precisely adjust settings, whilst the TFT display is easy to read. A SoftOpen door hinge means there’s less chance of the door slamming when you’re trying to place food into your oven.
This model features a microwave stirrer fan which distributed heat waves evenly throughout the cavity, reducing the need for a turntable. The extra space can then be used for cooking bigger volumes of food.
And, coming with lockable telescopic rails, placing dishes into the oven is a breeze. Just a slight push will release the lock and the rails slide back into the oven effortlessly. You’ll also find one premium grill rack, a glass tray, a shallow tray, and internal bulb light so you can get cooking straight away.
The ASKO OCM8487B combines a powerful grill function with a range of cooking programmes to create great-tasting food every time. Buy yours from Chapmans today.
Bluetooth No
Smart Connect No
Wi-Fi No
Dimensions + Weight
Depth 54.6000 cm
Height 45.5000 cm
Width 59.5000 cm
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
Programmes + Functions
Control Type Dials and Touch Control
General
Features 3000W, 19 Functions
Combination Of Hot Air Oven/Microwave
Multiphase Cooking, Dial and Touch
Product Type
Product Category Group SDA
Brown Goods + SDA Features
Fan Assisted Oven No
Additional Information
Warranty/Guarantee
5 Year Warranty
| Manufacturer | Asko |
|---|---|
| Model Number | OCM8487B |
| Product Category Group | SDA |
| Colour | Black |
| energyrating_datasheet | https://static18.asko.com/productSheet.ashx.c=740083+s=107 |
| Power output (Watts) | 1000 |
| Product Dimensions | 45.5cm x 59.5cm x 54.6cm |
| Type | Microwave with grill and oven |
| Wi-Fi | No |
| Smart Connect | No |
| Control | Knobs |
| Control Type | Dials and Touch Control |
| Depth | 54.6 cm |
| Bluetooth | No |
| Key Feature 2 | Combination Of Hot Air Oven/Microwave |
| Key Feature 1 | 3000W, 19 Functions |
| Key Feature 3 | Multiphase Cooking, Dial and Touch |
| Height (cm) | 45.5 cm |
| Features | 3000W, 19 Functions, Combination Of Hot Air Oven/Microwave, Multiphase Cooking, Dial and Touch |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


