Asko ODW8127B 59.7cm Built In Electric Warming Drawer - Black Steel
- Warranty 1 Year
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN3838782131523
Asko ODW8127B 59.7cm Built In Electric Warming Drawer - Black Steel
Use this ASKO warming drawer to complement your kitchen set-up. Designed to make your life easier, you can use the ODW8127B to warm cups, glasses, plates, and dishes while you get everything else ready. With low-temperature settings of 30 - 80°C, you can prove dough, gently cook, and even defrost food at your convenience. With push handles and a black finish, it will look great next to a matching oven.
Order yours from Chapmans today
Additional Information Handless - push to open/close
Features Temperature setting 30°C - 80°C
Defrost function
Low temperature cooking
Product Type Warming Drawer
Dimensions + Weight
Depth 55 cm
Height 14 cm
Shipping Depth 65.2 cm
Shipping Height 18.4 cm
Shipping Weight 17 kg
Shipping Width 63.8 cm
Weight 15 kg
Width 59.7 cm
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
White Goods Features
Cup Warmer Yes
Door Open Type Push
Indication Light Yes
Operating Temperature 30°C - 80°C
Plate Warming Yes
Technical Details
Controls Dial
Programmes + Functions
Adjustable Temperature Yes
Functions 5 functions
Product Type
Product Category Group White Goods
| Manufacturer | Asko |
|---|---|
| Model Number | ODW8127B |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Warming Drawer |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | 14cm x 59.7cm x 55cm |
| Weight | 15 kg |
| Shipping Weight | 17 kg |
| Shipping Height | 18.4 cm |
| Shipping Width | 63.8 cm |
| Shipping Depth | 65.2 cm |
| Depth | 55 cm |
| Additional Information | Handless - push to open/close |
| Key Feature 2 | Defrost function |
| Key Feature 1 | Temperature setting 30°C - 80°C |
| Key Feature 3 | Low temperature cooking |
| Height (cm) | 14 cm |
| Features | Temperature setting 30°C - 80°C, Defrost function, Low temperature cooking |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |

