Asko OP8687B 59.5cm Built In Electric Single Oven - Black Steel
- Warranty 5 Years
- IntegrationBuilt in
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN3838782577475
Asko OP8687B 59.5cm Built In Electric Single Oven - Black Steel
The ASKO OP8687B is a built in single electric oven with a large net capacity of 71 litres. Chose from a number of cooking modes, including fan cooking, Pro Roasting, and grill to achieve mouth-watering food every day of the week.
Multi Programmes
Achieve your desired result with this oven’s wide range of cooking programmes. Choose from 16 options, including:
* Hot Air
* Hot Air+
* Large Grill
* Small Grill
* Pro Roasting
* Eco Hot Air
* Defrost
* Plate Warming
* Keep Warm
* Fast Pre-Heat
The OP8687B couldn’t be easier to use – simply set the dial and touch controls and choose from the plethora of available programmes. Set the fully programmable timer with the TFT display to give you even more home-cooking control. What’s more, the programmable probe can be inserted into meat, fish, or bread at a pre-set temperature. When that is reached, the oven will automatically switch off.
These features mean you can cook everything from pizza and grilled meats to bread and desserts, over five shelves, both quickly and easily. This ASKO oven also comes with a deep enamel tray, two shallow enamel trays, a wire rack, and a glass tray, so you can get cooking straight away.
ASKO Style
The combination of enamel liners and Pyrolytic cleaning on the OP8687B removes the need to get your oven clean using harsh chemicals or spending hours scrubbing. This clever function heats the oven to almost 500 degrees, carbonising any residue into ash. All you have to do is simply wipe it away with a damp cloth.
ASKO has also included a quadruple glazed glass door which can be removed for cleaning – making it even easier to keep your oven in perfect working order. Plus, the telescopic rails can be locked into place when putting dishes into place. A slight push releases the lock, and the rails slide back inside the oven.
This oven is stylish and elegant, with a black steel finish. The oven door is also Soft Closing, so you can close it easily and gently, even when you’ve got your hands full.
The ASKO OP8687B has a huge range of cooking options as well as plenty of features for beginners and aspiring chefs alike. Add one to your Chapmans basket today.
Electronic Clock/Timer Yes
Interior Light Type Halogen
Number of Ovens 1
Number of Shelves 2
Oven Lining Type - Back Enamel
Oven Lining Type - Sides Enamel
Type of Grill/Griddle Variable integral grill
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
Door Material Quadruple Glazed Glass
Removable Door Yes
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class A+
Energy Efficiency Class (Main Oven) A+
Connectivity
Bluetooth No
Smart Connect No
Wi-Fi No
Dimensions & Weight
Depth 54.6000 cm
Height 59.5000 cm
Shipping Depth 70 cm
Shipping Height 70 cm
Shipping Width 66 cm
Weight 46.6000 kg
Width 59.5000 cm
General
Additional Information
Craft 6.0" TFT, Hot air oven, Multifunction oven (16 functions), 71L, Pyrolytic Clean, Telescopic Rail (2), Meat probe, 69 programs, Stage cooking, Soft close
5 Air Flow System
Pyrolytic Clean. The pyrolytic cleaning function heats the oven to almost 500 �C, which carbonizes stains into ash that is easy to wipe away. Just turn the oven on and let it work
Temperature Probe. The programmable thermometer is inserted into the meat, fish, or bread at a pre-set temperature. The oven automatically switches off when the wanted temperature is reached
Features 71L Capacity, Fan Oven
16 Function Oven
Temperature Probe
Load & Capacity
Net Main Oven Capacity 71 L
Programmes & Functions
Control Type Dials and Touch Control
Additional Information
Warranty/Guarantee
5 Year Warranty
| Manufacturer | Asko |
|---|---|
| Model Number | OP8687B |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.5cm x 54.6cm |
| Removable Door | Yes |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | 1 |
| Number of Shelves | 2 |
| Type of Grill/Griddle | Variable Integral Grill |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 46.6 kg |
| Shipping Height | 70 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Smart Connect | No |
| Control Type | Dials and Touch Control |
| Door Type | Drop down |
| Door Material | Quadruple Glazed Glass |
| Depth | 54.6 cm |
| Additional Information | Craft 6.0" TFT, Hot air oven, Multifunction oven (16 functions), 71L, Pyrolytic Clean, Telescopic Rail (2), Meat probe, 69 programs, Stage cooking, Soft close , 5 Air Flow System , Pyrolytic Clean. The pyrolytic cleaning function heats the oven to almost |
| Cleaning | Pyrolytic |
| Bluetooth | No |
| Interior Light Type | Halogen |
| Key Feature 2 | 16 Function Oven |
| Key Feature 1 | 71L Capacity, Fan Oven |
| Main Oven Function | Fan |
| Key Feature 3 | Temperature Probe |
| Main Oven capacity (Litres) | 71 |
| Height (cm) | 59.5 cm |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A+ |
| Features | 71L Capacity, Fan Oven, 16 Function Oven, Temperature Probe |
| Energy Rating | A+ |
| Integration | Built in |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |



