Asko W4096RWUK1 9kg 1600 Spin Washing Machine - White
- Warranty 5 Years
- Washing Capacity9 kg
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN3838782659096
Asko W4096RWUK1 9kg 1600 Spin Washing Machine - White
Available in a clean white finish with an LCD display and adjustable feet, the ASKO W4096RWUK1 will suit any home. A 9kg capacity gives this washing machine plenty of room for your laundry, while a powerful 1600 rpm spin speed gets more water out of your clothes. Featuring 23 programmes, you’ll have plenty of choices for your laundry. The 30-minute Quick Wash cycle is great if you’re in a rush and need to freshen something up. Or, use the Heavy programmes for tougher stains and dried-on dirt.
Order yours from Chapmans today
Add Laundry Feature Yes
Control Type Dial and Button
No. of Programmes 23
Start Delay Option Yes
Steam Function Yes
Temperature Control Yes
Delay Timer Yes
Design Elements
Built-in Water Heater Yes
Colour White
Colour Group White
Dimensions & Weight
Depth 58.5 cm
Door Opening Angle 31˚
Height 85 cm
Shipping Depth 66.1 cm
Shipping Height 92 cm
Shipping Weight 80.7 kg
Shipping Width 64 cm
Size of Porthole 31 in
Weight 77.5 kg
Width 59.5 cm
White Goods Features
Automatic Load Recognition Yes
Height Adjustment Yes
Quick Wash Option Yes
Spin Performance Class A
Safety Features
Child Lock Yes
Out of Balance Protection Yes
Connectivity
Bluetooth No
Smart Connect No
Wi-Fi No
Installation Guide
Installation Type Freestanding
Stackable Yes
Water Supply Cold
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Year Warranty
Product Type
Product Category Group White Goods
General
Additional Information Auto-Dosing System-The Auto Dose system calculates the perfect volume of detergent for every load based on the wash load, dirtiness, water quality, and the chosen program and temperature. No struggle.
Features 23 programmes
Quick Wash cycle
Powerful 1600 spin
Product Type Washing Machine
Efficiency & Standard
Annual Energy Rating(kWh) 17.8 kWh
Energy Efficiency Class A
Noise Level 76 dB
Noise Level - Spinning 76 dB
Power Consumption 0.3 W
Quick Wash Time 30 min
Spin Speed 1600
Spinning Efficiency Class A
Water Usage on Standard Wash (litres) 49 L
Display
Display Screen Type FSTN
Load & Capacity
Load Capacity 9 k
| Manufacturer | Asko |
|---|---|
| Model Number | W4096RWUK1 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Colour | White |
| Product Dimensions | 85cm x 59.5cm x 58.5cm |
| Power Consumption | 0.3 W |
| Quick Wash Time | 30 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Noise Level | 76 dB |
| Noise Level - Spinning | 76 dB |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 77.5 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 49 L |
| Water Supply | Cold |
| Shipping Weight | 80.7 kg |
| Shipping Height | 92 cm |
| Shipping Width | 64 cm |
| Size of Porthole | 31 in |
| Shipping Depth | 66.1 cm |
| Smart Connect | No |
| Steam Function | Yes |
| Spin Performance Class | A |
| Spinning Efficiency Class | A |
| Start Delay Option | Yes |
| Stackable | Yes |
| Control Type | Dial and Button |
| Display Type | FSTN |
| Door Opening Angle | 31°; |
| Delay Timer | Yes |
| Depth | 58.5 cm |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | Auto-Dosing System-The Auto Dose system calculates the perfect volume of detergent for every load based on the wash load, dirtiness, water quality, and the chosen program and temperature. No struggle. |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 17.8 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Bluetooth | No |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 2 | Quick Wash cycle |
| Key Feature 1 | 23 Programmes |
| Height Adjustment | Yes |
| Key Feature 3 | Powerful 1600 spin |
| Height (cm) | 85 cm |
| Features | 23 programmes, Quick Wash cycle, Powerful 1600 spin |
| Energy Rating | A |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


