Asko W6098XSUK1 9kg 1800 Spin Washing Machine - Stainless Steel
- Warranty 5 Years
- Washing Capacity9kg
- Spin Speed1800
- No. of Programs26
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN3838782660023
Asko W6098XSUK1 9kg 1800 Spin Washing Machine - Stainless Steel
Wash all the family laundry using ASKO’s W6098XSUK1 washing machine. Plenty of programmes, features, and technology will make your life easy. With Active Drum, the hourglass, slanted drum moves clothes to the middle, reducing fabric wear. The Auto Dose feature correctly measures out the right amount of detergent, so you get perfect results wash after wash. Select your programme using the buttons, dial controls, and flicker-free display, while the child lock stops little fingers from changing settings.
Order yours from Chapmans today
Add Laundry Feature Yes
Control Type Dial and Button
No. of Programmes 26
Start Delay Option Yes
Steam Function Yes
Temperature Control Yes
Delay Timer Yes
Design Elements
Built-in Water Heater Yes
Colour Brushed stainless steel
Colour Group Stainless Steel
Dimensions + Weight
Depth 58.5 cm
Door Opening Angle 31˚
Height 85 cm
Shipping Depth 66.1 cm
Shipping Height 92 cm
Shipping Weight 91.7 kg
Shipping Width 64 cm
Size of Porthole 31 in
Weight 88.5 kg
Width 59.5 cm
White Goods Features
Automatic Load Recognition Yes
Height Adjustment Yes
Quick Wash Option Yes
Spin Performance Class A
Safety Features
Child Lock Yes
Out of Balance Protection Yes
Installation Guide
Installation Type Freestanding
Stackable Yes
Water Supply Cold
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Year Warranty
Load + Capacity
Load Capacity 9 kg
Product Type
Product Category Group White Goods
General
Additional Information Auto-Dosing System-The Auto Dose system calculates the perfect volume of detergent for every load based on the wash load, dirtiness, water quality, and the chosen program and temperature. No struggle.
Features Active Drum
Auto Dose
Child Lock
Product Type Washing Machine
Efficiency + Standard
Annual Energy Rating(kWh) 17.8 kWh
Energy Efficiency Class A
Noise Level 77 dB
Noise Level - Spinning 77 dB
Power Consumption 0.3 W
Quick Wash Time 30 min
Spin Speed 1800
Spinning Efficiency Class A
Water Usage on Standard Wash (litres) 49 L
Display
Display Screen Type TFT
| Manufacturer | Asko |
|---|---|
| Model Number | W6098XSUK1 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Colour | Brushed stainless steel |
| Product Dimensions | 85cm x 59.5cm x 58.5cm |
| Power Consumption | 0.3 W |
| Quick Wash Time | 30 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Noise Level | 77 dB |
| Noise Level - Spinning | 77 dB |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Weight | 88.5 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 49 L |
| Water Supply | Cold |
| Shipping Weight | 91.7 kg |
| Shipping Height | 92 cm |
| Shipping Width | 64 cm |
| Size of Porthole | 31 in |
| Shipping Depth | 66.1 cm |
| Steam Function | Yes |
| Spin Performance Class | A |
| Spinning Efficiency Class | A |
| Start Delay Option | Yes |
| Stackable | Yes |
| Control Type | Dial and Button |
| Display Type | TFT |
| Door Opening Angle | 31°; |
| Delay Timer | Yes |
| Depth | 58.5 cm |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | Auto-Dosing System-The Auto Dose system calculates the perfect volume of detergent for every load based on the wash load, dirtiness, water quality, and the chosen program and temperature. No struggle. |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 17.8 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 2 | Auto Dose |
| Key Feature 1 | Active Drum |
| Height Adjustment | Yes |
| Key Feature 3 | Child Lock |
| Height (cm) | 85 cm |
| Features | Active Drum, Auto Dose, Child Lock |
| Energy Rating | A |
| No. of Programs | 26 |
| Washing Capacity | 9kg |
| Spin Speed | 1800 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |



